Projekt "Przedsiębiorcze dzieciaki" z Ukrainą

WIZYTA GOŚCI Z ŁUCKA

Z początkiem roku szkolnego 2021-22 Lublin oraz Łuck rozpoczęły przygotowania do równoległej realizacji projektu Przedsiębiorcze Dzieciaki. Jego celem jest kształtowanie u małych dzieci w wieku wczesnoszkolnym postaw przedsiębiorczych w zakresie kompetencji miękkich (współpraca w grupie, radzenie sobie ze stresem, kreatywność) oraz podstaw ekonomii. Przebieg oby projektów miał być taki sam. Jedyną różnicą była maskotka, która miała towarzyszyć uczestnikom podczas wszystkich działań. W Lublinie od lat jest nią Koziołek Biznesmen. W Łucku zdecydowano się na wybór obwoływacza miejskiego (w języku ukraińskim zwany klykun), który - podobnie jak koziołek w przypadku Lublina - jest symbolem miasta.

We wrześniu – w ramach przygotowań- odbyły się online webinaria i warsztaty dla studentek z Ukrainy oraz wykładowców z Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki. Wspólnie zostały opracowane i omówione aspekty metodyczne oraz pomoce dydaktyczne oraz zasady współpracy i komunikacji z dziećmi.

W styczniu 2023 r. w obu miastach odbyła się rekrutacja placówek oświatowych oraz firm i osób kreatywnych. W lutym miało nastąpić oficjalne uruchomienie projektów i przekazanie stosownej informacji do mediów. Niestety właśnie tego dnia wybuchał wojna na Ukrainie i tamtejsze działania musiały zostać przerwane. Mimo trudnej sytuacji wykładowcy oraz studenci z łucka we współpracy z merostwem miasta, firmami oraz fundacją „Efekt Dziecka” przygotowali bardzo profesjonalny i pełen ciepła i nadziej film, w którym pokazali, że plany realizacji Przedsiębiorczych Dzieciaków nie zostały odrzucone, a jedynie przełożone na późniejszy termin. Filmik został zaprezentowany uczestnikom polskiej edycji projektu w czasie uroczystej Gali w czerwcu 2022 r. (https://pl-pl.facebook.com/przedsiebiorczedzieciakilublin/ ).

Do realizacji projektu Łuck powrócił w we wrześniu rozpoczynając pierwsze zajęcia warsztatowe z studentkami w placówkach (https://www.facebook.com/people/%D0%9F%D1%96%D0%B4%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%94%D0%BC%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D1%96-%D0%B4%D1%96%D1%82%D0%B8/100077880784923/) . Pierwszy omawiany temat: ,,Poznajmy się‘’ spotkał się z dużym zainteresowaniem po stronie uczniów. Podczas zajęć dzieci zapoznały się w z maskotką projektu ,, Klykun’’, poznały cel jego wizyty oraz zasady udziału w projekcie i jego przebieg. W październiku planowane są kolejne spotkania oraz wizyty w firmach oraz banku.

W międzyczasie jednak – zgodnie z zeszłorocznymi ustaleniami – delegacja studentek wraz z wykładowcami zagościła w Lublinie. 20 osób przez ponad tydzień w sposób praktyczny doświadczało zadań, związanych z projektem „Przedsiębiorcze Dzieciaki”. Goście byli na wizytach studyjnych w placówkach oświatowych w Lublinie: w Niepublicznej Szkole Podstawowej ,,Skrzydła’’, Przedszkolu nr 52, Szkole Podstawowej nr 4 oraz Przedszkolu nr 19.  W trakcie wizyt studenci mieli okazję obserwować metodykę organizowania zajęć w polskich szkołach oraz zaprezentować zwyczaje ukraińskie oraz zapoznać dzieci z Klykunem.  Spotkaniom tym towarzyszyło wiele uśmiechu i radości oraz niespodzianek.

Każdego dnia odbywały się również spotkania i warsztaty  na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS. Goście mogli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu mediacji, pedagogiki Marii Montessori czy pisania projektów edukacyjnych. Warsztaty służyły wymianie doświadczeń oraz pracy nad koncepcją kolejnego wspólnie realizowanego projektu – „Przedsiębiorczych Przedszkolaków”.  Miłą niespodzianką dla uczestników i organizatorów okazała się wizyta delegacji władz uniwersytetu w Łucku: Rektora prof. dr Anatolija Tsos i Prorektora do spraw badań i kontaktów międzynarodowych prof. dr Liudmyly Yelisieieva. W trakcie spotkania z Prorektorem UMCS ds rozwoju  i współpracy z biznesem współracy dr hab. Zbigniewa Pastuszaka, prof. uczelni i Prorektora UMCS do spraw współpracy zostały omówione kluczowe kwestie, dotyczące dalszej współpracy oraz podpisana umowa wykonawcza, dotycząca realizacji ukraińskiej edycji projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki”.

Aby lepiej poznać miasto Lublin goście z Łucka dzięki wsparciu Urzędu Miasta miały okazję spacerować z przewodnikiem poznając historie i legendy skryte w licznych zakamarkach. Z dużym zainteresowaniem w/w spotkało się dodatkowo zwiedzanie Muzeum Narodowego (Zamek Lubelski) w języku ukraińskim. 

Wspólnym dwudniowym działaniem były wydarzenia w Skende pt. Akcja inteGRAcja - spotkania dla dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy (https://www.skendeshopping.pl/pl-pl/akcja-integracja). Uczestnicy wzięli udział we wspólnych warsztatach, gotowaniu oraz różnych grach. Nad zapewnieniem dobrej zabawy i ciekawych zajęć integrujących czuwały studentki z UMCS oraz studentki Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki. Wydarzenie organizowane było we współpracy SKENDE i IKEA z Fundacją Efekt Dziecka, UMCS, Wołyńskim Uniwersytetem Narodowym im. Łesi Ukrainki oraz Miastem Lublin. Zaplanowane atrakcje spotkały się z ogromnym zainteresowaniem dzieci, młodzieży ale również osób dorosłych.

Na zakończenie pobytu studentki z Łucka odwiedziły firmę MODERN EXPO, która jako jedyna ma swoją siedzibę zarówno w Łucku jak i w Lublinie oraz aktywnie uczestniczy w obu edycjach projektów. Na miejscu studentkom pokazano funkcjonowanie firmy oraz przedstawiono najciekawsze rozwiązania.

Realizacja w/w działań była możliwa dzięki współpracy Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS (koordynator dr M. Chojak) z Wydziałem Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta (koordynator Monika Król – zastępca Dyrektora oraz Paulina Dmochowska), Fundacją „Efekt Dziecka” (koordynator Ania Olkhova), Skende Schopping (koordynator Katarzyna Kołyga) oraz IKEA (koordynator Urszula Kowalczuk).

Wszystkim zaangażowanym osobom serdecznie dziękujemy ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Aktualności

    Autor
    Aneta Gęba
    Data dodania
    4 października 2022