Nie ma miłości bez zazdrości? Podcast „Głos nauki”

Po zakończeniu obchodów roku jubileuszowego i zrealizowaniu projektu „Słuchając historii. Podcasty z okazji jubileuszu 80-lecia UMCS” wracamy do Was z nową energią, dawką przydatnej wiedzy i kolejnym odcinkiem podcastu z cyklu „Głos nauki”.

Z okazji zbliżających się walentynek dr Paulina Banaszkiewicz z Katedry Psychologii Emocji i Osobowości UMCS opowiedziała dr Magdalenie Wołoszyn-Mróz m.in. o tym, czym jest zazdrość, jak się objawia i czy można nad nią jakoś zapanować. Ekspertka mówiła również o pozytywnych i negatywnych konsekwencjach zazdrości oraz o tym, kto częściej bywa zazdrosny: kobiety czy mężczyźni. Odniosła się również do tego czy słuszne jest stwierdzenie z piosenki Violetty Villas „nie ma miłości bez zazdrości”. Zachęcamy do słuchania, udostępniania i dzielenia się wiedzą!

Dr Banaszkiewicz powiedziała, że „zazdrość najczęściej jest mieszanką złości (za to, że jakieś granice zostały naruszone), smutku (bo coś tracę) i strachu (o to, co będzie w przyszłości z moją relacją). Do tego może dochodzić jeszcze mnóstwo innych emocji: poczucie samotności, poczucie zranienia, poczucie krzywdy, zawiść (…)”.

Badaczka dodała również, że „w psychologii nie ma dobrych i złych emocji. One mogą mieć tylko różne konsekwencje w zależności od siły, intensywności i tego, czy są odczuwane odpowiednio do sytuacji. Zazdrość ma ważną funkcję, bo chroni cenną dla nas relację. Problem zaczyna się wtedy, kiedy zaczynamy być zazdrośni bez żadnych konkretnych przesłanek, że ta relacja jest jakoś zagrożona. I zamiast zrobić coś konstruktywnego na rzecz jej ochrony, to idziemy albo w obwinianie i obniżanie poczucia własnej wartości albo w przemoc i ograniczanie osoby, z którą jesteśmy w relacji”.

Link do strony



    Aktualności

    Autor
    Aneta Gęba
    Data dodania
    18 lutego 2025