XV Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe - 'Sacrum w krajobrazie', Lublin-Roztocze 25-27 września 2012

Sfera sacrum, odnosząca się do świata nadprzyrodzonego zawsze bardzo silnie tkwiła w świadomości ludzi i w różnym stopniu oddziaływała na wszystkie płaszczyzny życia i działalności człowieka. Ślady Boga człowiek dostrzegał w elementach natury, która stanowiła dla niego pierwsze sanktuarium. Swoją cześć dla sacrum wyrażał m.in. poprzez wytwory materialne, np. świątynie, wizerunki i symbole obiektów kultu.

Człowiek dostrzegając wyjątkowość określonych miejsc i przypisując im znaczenie sacrum oraz wzbogacając przestrzeń o wspomniane elementy materialne tworzył krajobrazy sakralne - szczególną kategorię krajobrazów kulturowych, związaną z praktykami religijnymi. Obiekty sakralne wpływają na różnorodność krajobrazów i wzbogacają krajobraz naturalny o nową jakość estetyczną i wartość duchową.

W krajobrazie sakralnym znajdują odzwierciedlenie związki między praktykami religijnymi a codziennymi potrzebami bytowymi ludzi. Obiekty i - pośrednio - krajobrazy sakralne są celem zarówno pielgrzymów, poszukujących przeżyć duchowych i możliwości obcowania z sacrum, jaki i zwykłych turystów przyciąganych atrakcjami turystycznymi.

Z sacrum wiąże się obecność ciszy i harmonijnych krajobrazów dźwiękowych, które sprzyjają oczyszczeniu duchowemu, porządkowaniu swoich wartości, pojednaniu z drugim człowiekiem i spotkaniu z Bogiem. Krajobraz oddziałujący wielozmysłowo pogłębia doznania religijne i nadaje im szczególny wymiar duchowy.

Niestety współcześnie, krajobrazy sakralne oraz cała sfera sacrum stają przed wyraźnymi i konkretnymi zagrożeniami. Sacrum traci swoje atrybuty, a jego przejawy w krajobrazie oraz życiu ludzi są tłumione i zastępowane w coraz większym stopniu elementami profanum. W kontekście powyższych uwag, celem seminarium jest interdyscyplinarne spojrzenie na sferę sacrum i jej przejawy w krajobrazach w różnych regionach świata oraz dyskusja i próba odpowiedzi na pytania:

  1. W jaki sposób i pod jakimi postaciami sacrum jest obecne w krajobrazach XXI wieku
  2. Jaką rolę spełniało sacrum w krajobrazie w przeszłości, a jaką ma obecnie
  3. Jak człowiek wpływa na sacrum w krajobrazie, szczególnie - jak kształtuje krajobrazy sakralne
  4. Jakie są współczesne zagrożenia dla sacrum. Jak chronić i udostępniać krajobrazy sakralne, aby nie utraciły swojej autentyczności?

PROPONOWANA TEMATYKA

  1. Sacrum przyrody. Duchowy wymiar krajobrazu naturalnego
  2. Dźwięk w krajobrazie sakralnym. Świątynie ciszy
  3. Oddziaływanie religii na krajobraz w przeszłości i obecnie. Lokalizacja materialnych obiektów sacrum a uwarunkowania krajobrazowe
  4. Człowiek jako uczestnik, współtwórca i odbiorca sacrum
  5. Obrzędy religijne w krajobrazie
  6. Turystyka religijna a krajobraz. Pielgrzymowanie w krajobrazie
  7. Krajobraz sakralny obszarów pogranicznych – specyfika, wartości, zagrożenia
  8. Ślady mniejszości religijnych w krajobrazie
  9. Współczesne zagrożenia dla sacrum, zwłaszcza krajobrazów sakralnych
  10. Rewitalizacja krajobrazów sakralnych – dobre praktyki

Do wzięcia udziału w seminarium organizatorzy zapraszają zarówno przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych, jak i praktyków.

    Aktualności

    Data dodania
    15 czerwca 2012