"Sycylia, moja ziemia"

W najbliższy czwartek, 1 grudnia br. o godz. 17.15 zapraszamy na kolejną prelekcję przygotowaną przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszym gościem będzie Stanisław Kusiak, który podczas prelekcji „Sycylia, moja ziemia (wschodnia część wyspy)” zrelacjonuje nam ostatnią, zagraniczną wycieczkę członków OL PTG. Na spotkanie zapraszamy do Auli Wydziału NoZiGP UMCS (al. Kraśnicka 2D w Lublinie, I piętro). Wstęp wolny! Zapraszamy!

O prelekcji od Autora

Sycylia, to miejsce, gdzie słońce świeci przez 300 dni w roku. Tutaj atrakcje właściwie się nie kończą: piękne, piaszczyste plaże, zachwycające zabytkami miasta, zielone wzgórza i majestatycznie górujący nad wyspą wulkan Etna. Do tego doskonała kuchnia i wyśmienite wino. Tak piszą w przewodnikach! Dlatego członkowie lubelskiego oddziału PTG postanowili to sprawdzić. Sprawdzali, sprawdzali, aż wyszła z tego opowieść filmowa. Właśnie drugą część tej opowieści będzie można zobaczyć na najbliższym spotkaniu. Będzie o Sycylii wschodniej: Syrakuzach i Agrigenton, o Katanii i wielu innych niezwykłych miejscach. Będzie również o Etnie, a właściwie o twarzach Etny, Etnie drzemiącej, Etnie rozdrażnionej i Etnie niszczącej. Będzie też o mieszkańcach, ich zwyczajach, upodobaniach i...karnawale, uznawanym za drugi najciekawszy po Brazylii. Autor zadbał, by swoje opowieści wzbogacić dodatkowymi wątkami i okrasić piękną sycylijską muzyką.

Stanisław Kusiak

Ciekawość świata i chęć zobaczenia co się dzieje za widnokręgiem, poprowadziły Prelegenta na szlaki do krajów Europy, Skandynawii, krajów Basenu Morza Śródziemnego. I tak było od zawsze. Przebywając zawodowo cztery lata na Dolnym Śląsku, odwiedził ponad 90 miejscowości i miejsc, rejestrując aparatem fotograficznym naturę, krajobraz, infrastrukturę przemysłową i architekturę poniemiecką, w tym zamki i pałace, będące często w stanie agonalnym. Regularnie odwiedza bogate kulturowo Roztocze oraz Podkarpacie, gdzie uwiecznia obiekty cerkiewnej architektury drewnianej. Fotografował Jurę Krakowsko Częstochowską oraz zamki, pałace i dwory na Szlaku Orlich Gniazd. Nie zapomina o Polesiu i Podlasiu, z ich wielkim dziedzictwem pogranicza wschodniego. Dokumentuje fotograficznie wyprawy krajowe i zagraniczne Polskiego Towarzystwa Geograficznego O/Lublin. Przez wiele lat prowadził konkursy fotograficzne w Lubelskim Towarzystwie Fotograficznym). Zasoby fakto- i fotograficzne wykorzystuje w wystawach fotograficznych oraz reportażach filmowych. Zainteresowanie reportażem wyniósł z kilkuletniego dziennikarskiego stażu, a obecnie prezentuje je w placówkach kultury Lubelszczyzny, Uniwersytetach Trzeciego Wieku, szkołach i na odczytach PTG. Fragmentami (cyklami) zbiorów dzieli się również w Internecie na kilkunastu stronach tematycznych Facebooka. Wszystkie opatrzone są opisami historycznymi i opowieściami (legendami).

    Aktualności

    Data dodania
    30 listopada 2022