Światowy Dzień Ochrony Środowiska 2021

Już w najbliższą sobotę, tj. 5 czerwca na całym globie obchodzone będzie wyjątkowe święto – Światowy Dzień Ochrony Środowiska. To nietuzinkowe wydarzenie zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych niemal pół wieku temu.
Ciągłe zmiany klimatyczne powodują, że jest to dzień spędzany w atmosferze troski i refleksji nad naszą planetą. Potrzeba jej ochrony wpajana jest każdemu z nas od najmłodszych lat, ale konieczność dbania o środowisko pozostaje niezmiennie aktualna i stale ma ogromne znaczenie dla losów naszego świata.

 Jesteśmy częścią jednego ekosystemu – jesteśmy częścią planety Ziemi  rozpoczyna prof. Sebastian Bernat z Katedry Gospodarki Przestrzennej Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS.  Obecny czas to czas określany przez ekspertów jako punkt krytyczny w zakresie zagrożeń dla ekosystemów. Ogólnie można powiedzieć, że jest to okres kryzysu – słyszymy o zmianach klimatycznych, zanikaniu bioróżnorodności, degradacji krajobrazów itd. Tego typu zagrożenia narastają — tłumaczy naukowiec. — Warto sobie uświadomić, że przecież jesteśmy częścią tego ekosystemu i czerpiemy z niego liczne korzyści takie jak pożywienie czy elementy budowlane. Nie zapominajmy również o korzyściach zdrowotnych, które daje nam odpoczynek wśród natury — przypomina prof. Bernat. 

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, w którym prof. Sebastian Bernat tłumaczy, dlaczego tak ważne jest nieustanne podejmowanie działań na rzecz ochrony naszej planety oraz przybliża istotę odbudowy ekosystemów.

    Aktualności

    Autor
    Aleksandra Kiewel
    Data dodania
    2 czerwca 2021