LXVII Debata Studencka - „Ekologizacja miast w Polsce w kontekście zrównoważonego rozwoju”

11 czerwca 2018 roku na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, z inicjatywy dr Dagmary Kociuby, odbyła się LXVII Debata Studencka, a prelegentką była p. dr Aleksandra Lewandowska – adiunkt w Katedrze Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego  Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Podczas prelekcji Pani Doktor przedstawiła zagadnienia związane z ekologizacją miast w Polsce. Najpierw analizie poddano podstawowe definicje miasta oraz zrównoważonego rozwoju. Miasto zostało określone jako wspólny obiekt badań urbanistów, socjologów, geografów, ekologów. Kolejnym ważnym aspektem były bariery wdrażania zrównoważonego rozwoju. Pani Doktor Lewandowska podkreśliła, że głównym problemem jest niewystarczająca wiedza ludności i przede wszystkim na tym należy się skupić chcąc poprawić efektywność wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju. Podała również służące temu narzędzia o charakterze edukacyjnym, ekonomicznym oraz organizacyjnym. Tę część zakończyło przedstawienie różnych koncepcji miast powstałych na przestrzeni lat.

Druga część wykładu poświęcona była ekologizacji miast. Jako najważniejsze aspekty Prelegentka wymieniła zrównoważone gospodarowanie przestrzenią, zrównoważoną gospodarkę – w tym gospodarkę odpadami, gospodarkę wodno-ściekową, ochronę powietrza, walkę z hałasem oraz edukację. Prelegentka podała również kilka przykładów miast, które w inspirujący sposób poradziły sobie z danymi problemami. Przykładem może być japońskie Kamikatsu – miasto bez śmieci.

W ostatniej części wykładu dr Lewandowska opowiedziała o swoich badaniach, w których analizowała i oceniała przemiany miast na prawach powiatu Polski w zakresie: gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej, jakości i ochrony powietrza oraz zielonej infrastruktury. Z badań Pani Doktor jasno wynika, że pomiędzy 2004 a 2014 rokiem w wymienionych wcześniej aspektach nastąpiła w polskich miastach poprawa. Najsłabiej w dziedzinie gospodarki odpadami, co jest przyczyną zmian ustawowych i różnego poziomu dostosowania miast do wdrażania ustawy.

Po prezentacji odbyła się dyskusja, w której poruszano m.in. kwestie wpływu środków unijnych na działania proekologiczne w miastach oraz konstrukcji wskaźników do oceny stopnia ekologizacji polskich miast. 

Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy na kolejne debaty.

 

SKNP „SmartCity” UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    22 czerwca 2018