IV Warsztaty Geomorfologii Strukturalnej - 'Czynnik strukturalny w rozwoju systemów wodno-błotnych', 5-7 czerwca 2013 r.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego zapraszam Państwa na IV Warsztaty Geomorfologii Strukturalnej – coroczną, ogólnopolską imprezę naukową, organizowaną przez Komisję Geomorfologii Strukturalnej Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich. Tegoroczna edycja Warsztatów realizowana będzie wspólnie z Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Poleskim Parkiem Narodowym oraz Polskim Komitetem Narodowym Międzynarodowego Stowarzyszenia Torfowego, pod hasłem:„Czynnik strukturalny w rozwoju ekosystemów wodno-błotnych”.

Myślą przewodnią Warsztatów jest zwrócenie uwagi na rolę tektoniki i litologii masywów skalnych w kształtowaniu i funkcjonowaniu zbiorników sedymentacji biogenicznej (jeziornej i/lub torfowiskowej). Wybór miejsca obrad nie jest przypadkowy. Okolice Chełma to szczególne miejsce na mapie Europy, z unikalnymi zespołami jeziorno - torfowiskowymi, często o wysokiej randze ochronnej (park narodowy, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, obszary Natura 2000).
W ich rozwoju czynnik strukturalny odegrał kluczową rolę morfogenetyczną.
Tradycyjnie już Warsztaty składać się będą z dwóch części: kameralno-referatowej, połączonej z sesją posterową, oraz terenowej, podczas której planowana jest prezentacja najnowszych wyników badań nad relacjami budowa geologiczna – rzeźba pogranicza Wyżyny Lubelskiej i Polesia Lubelskiego.
W programie przewidujemy następujące stanowiska i związaną z nimi problematykę:

  • kopalnia kredy w Chełmie (warunki litologiczne i tektoniczne masywu górnokredowego obszaru lubelskiego);
  • torfowiska węglanowe w rejonie Chełma (uwarunkowania strukturalne rozwoju basenów sedymentacj i biogenicznej);
  • torfowiska źródliskowe (rola czynnika tektonicznego w kształtowaniu ich rozwoju; zapis depozycji torfowo-martwicowej jako wskaźnik zmian warunków środowiskowych w późnym glacjale i holocenie);
  • jeziora poleskie (geneza i warunki rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem czynnika litologiczno-tektonicznego).

Uczestników zachęcamy do przedstawienia wyników własnych badań (zarówno nawiązujących do hasła przewodniego Warsztatów, jak i związanych z szeroko rozumianą geomorfologią strukturalną) i skorzystania z możliwości, jaką stwarza dyskusja naukowa w interdyscyplinarnym gronie.

Abstrakty zawierające treści posterów będą opublikowane w materiałach z Warsztatów.


Informacje organizacyjne:
Szacunkowy koszt warsztatów, obejmujący zakwaterowanie, wyżywienie, przejazd autokarem, wyniesie ok.300-400zł od osoby. Przewidujemy obniżoną opłatę za uczestnictwo doktorantów i studentów.
Szczegóły dotyczące ostatecznej kalkulacji kosztów podamy Państwu w drugim komunikacie.


Ważne terminy:
Wstępne zgłoszenie udziału w warsztatach należy przesłać na adres e-mailowy:
Dr inż. Justyna Dresler: justyna.dresler@poczta.umcs.lublin.pl
w terminie do 31 stycznia 2013.

Uwaga: Ilość uczestników w warsztatach jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

    Aktualności

    Data dodania
    1 września 2012