„Wymarzony UMCS” w XXIII LO

22 stycznia 2019 roku w XXIII Liceum Ogólnokształcącym im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie odbyły się warsztaty w ramach projektu „Wymarzony UMCS” organizowane przez Studenckie Koło Naukowe Planistów „SmartCity”. Wydarzenie powstało z inicjatywy opiekuna koła dr - Dagmary Kociuby. Warsztaty zostały przeprowadzone przez Karolinę Szwarnowską, Dominikę Mazur, Monikę Żyśko oraz Natalię Tołtyżewską.

Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klasy II o profilu matematyczno-architektonicznym. Głównym celem projektu było zagospodarowanie przestrzeni Kampusu Zachodniego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, w taki sposób, aby zaprojektowana przestrzeń była funkcjonalna, a zarazem estetyczna. Zajęcia skłaniały uczniów do logicznego i kreatywnego myślenia, a także szukania jak najlepszych, najciekawszych rozwiązań, które będą sprzyjały użytkownikom przestrzeni.

Uczniowie, podczas prac projektowych, stworzyli pięć interesujących projektów idealnie wpasowujących się w życie studentów i środowisko akademickie. W większości prac można było odnaleźć podziały na strefy m.in. strefę zamieszkania z akademikami, strefę odpoczynku wraz z parkiem, przyjazną dla nauki zielenią, fontannami oraz oczkami wodnymi, które zimą będą spełniały funkcję lodowiska. Licealiści nie zapomnieli również o włączeniu strefy rekreacji i sportu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania umysłu studenta. W tej strefie zamieszczano zazwyczaj boiska, ale jedna z grup nie zapomniała także o nowym Centrum Sportu. Powstawało również wiele miejsc dedykowanych poszczególnym wydziałom. Dla Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej wydzielono teren do prac geodezyjnych, natomiast dla Wydziału Artystycznego wyznaczono teren do organizowania wystaw rzeźb oraz zaprojektowano scenę i składziki na sztalugi. Uczniowie nie zapomnieli również o funkcjonalności Kampusu, dlatego znalazły się tu punkty ksero, stołówki, parkingi oraz sklepy spożywcze.

Licealiści pod okiem zarówno prowadzących warsztaty jak i Pani magister Małgorzaty Fornal doskonale poradzili sobie z powierzonym im zadaniem.

Natalia Tołtyżewska SKNP „SmartCity”

    Aktualności

    Data dodania
    25 stycznia 2019