Zmarł prof. dr hab. Juliusz Sielanko

Profesor Juliusz Sielanko (20.12.1938 - 30.12.2021) całe swoje życie naukowe związał z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie studiował fizykę i uzyskiwał kolejne stopnie i tytuły naukowe. Pracę w UMCS rozpoczął 15 grudnia 1961 r. Stopień doktora uzyskał w 1968 r. na podstawie rozprawy dotyczącej badań nad termodyfuzją gazów, w zespole kierowanym przez prof. S. Szpikowskiego.

Po doktoracie zmienił tematykę swych zainteresowań, jego prace dotyczyły szeroko rozumianej problematyki oddziaływania jonów z powierzchnią ciała stałego. Wyniki tych badań zostały przez niego wykorzystane do przygotowania rozprawy habilitacyjnej „Efekt rozpylania jonowego i jego zastosowanie w badaniach warstw implantowanych” w 1986 r. W 1998 r. uzyskał tytuł profesora nauk fizycznych.

Największe osiągnięcia naukowe prof. Sielanko związane były z badaniami procesu rozpylania jonowego powierzchni ciała stałego. Był jednym z nielicznych naukowców, którzy w trakcie swej pracy potrafili łączyć badania doświadczalne z obliczeniami teoretycznymi. Był autorem licznych programów komputerowych symulujących m.in.  procesy oddziaływania wiązki jonowej z materią czy też ekstrakcję i formowanie wiązki jonowej. Prof. Sielanko wykorzystywał zaawansowane metody symulacji numerycznych we współpracy z naukowcami z Instytutu Fizyki Plazmy w Garching, jego obliczenia posłużyły do projektowania systemów grzania plazmy urządzeń służącym do badania syntezy termojądrowej (ASDEX, Wendelstein oraz ITER). Prof. J. Sielanko przez kilka lat kierował Zakładem Fizyki Jonów i Implantacji w Instytucie Fizyki.

Jako naukowiec posiadający duże umiejętności w zakresie technik obliczeniowych, w momencie utworzenia Instytutu Informatyki UMCS w 2005 r., wszedł w skład kadry tej jednostki i objął kierownictwo Zakładu Modelowania i Symulacji Komputerowych.

Po przejściu na emeryturę nadal prowadził zajęcia dotyczące symulacji komputerowych i obliczeń równoległych.

Przez współpracowników i wychowanków Profesor Juliusz Sielanko zapamiętany został jako człowiek pełen pogody ducha, chętnie służący radą i pomocą, a przy tym niezwykle kompetentny. W Jego osobie żegnamy współpracownika, kolegę i mentora.

Dziekan, Dyrektorzy Instytutów oraz społeczność Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki

Pogrzeb śp. Prof. Juliusza Sielanko odbędzie się 4 stycznia 2022 r. o godz. 1100 w kaplicy cmentarnej przy ul. Lipowej w Lublinie.

    Aktualności

    Data dodania
    3 stycznia 2022