Lubelski Festiwal Nauki - fotorelacja z drugiego dnia

Zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją oraz opisami projektów, które miały miejsce na naszym Wydziale drugiego dnia XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki.

W gabinecie optometrysty

Organizator: dr Małgorzata Wiertel

Drugi dzień Lubelskiego Festiwalu Nauki otworzyły niezmiernie ciekawe warsztaty poświęcone pracy optometrysty. Dr Małgorzata Wiertel przedstawiła młodzieży układ optyczny oraz wady refrakcji oka (z punktu widzenia optyka). Zaprezentowała także warsztat pracy optometrysty. Uczestnicy poznali również  zagadnienia związane ze śledzeniem ruchów oczu oraz urządzenia do śledzenia tych ruchów (eyetrackery), których działanie opiera się na wykorzystaniu efektów elektromagnetycznych towarzyszących ruchom oczu.

Jak powstawała matematyka?

Organizator: dr Jerzy Mycka

Dr Jerzy Mycka to nie tylko niezawodny specjalista i naukowiec, ale również dydaktyk, który potrafi swoimi opowieściami zafascynować słuchaczy! W swoim wykładzie przedstawił historię matematyki, gdyż to na niej w dużej mierze opiera się współczesna cywilizacja. Poczynając od wyrafinowanych zdobyczy współczesnego świata (choćby takich jak loty kosmiczne), a kończąc na prostych czynnościach codziennego życia (jak zakupy czy gotowanie), dr Jerzy Mycka przedstawił, iż wszyscy odwołujemy się – często nieświadomie – do technik i wyników matematyki.

Normalny czy fenomenalny?

Organizator: dr Beata Rodzik

W ramach wykładu dr Beata Rodzik przedstawiła wiele interesujących zagadnień. Otóż  życie nie jest doskonałe i na codzienne czynności wpływa wiele czynników, których nie można przewidzieć, bo są zdarzeniami losowymi. Pomimo różnorodności czynników zachodzących w przyrodzie ich sumaryczny efekt ma kształt doskonały. Kształt rozkładu normalnego. Dlaczego nazywa się go normalnym? Bo można go odnaleźć niemalże we wszystkich procesach występujących w przyrodzie. Można natknąć się na niego analizując wyniki sportowe, wyniki egzaminów maturalnych, przewidywania pogody, czy analizując dane ankietowe. Może jednak rozkład ten powinien nazywać się rozkładem fenomenalnym? Bo jego piękno i szerokie zastosowania są nie do przecenienia. Odgrywa on ogromną rolę w analizie dokładności wszelkich pomiarów i opisuje wiele procesów. Warto poznać bliżej fenomenalny rozkład normalny!

Ujrzeć dźwięki

Organizatorzy: dr hab., prof. uczelni Bożena Zgardzińska, dr Anna Kruczyńska-Werner, lic. Zofia Zawadka, lic. Klaudia Oleksak, lic. Magdalena Żurek, lic. Bartłomiej Kusy, lic. Aleksandra Duda, lic. Paulina Żurawska, lic. Kinga Lipka, dr Małgorzata Waryszak

Ten fascynujący warsztat z elementami pokazowymi miał charakter interaktywny. W jego ramach uczestnicy przeprowadzali doświadczenia oraz prowadzili badania z wykorzystaniem zestawów doświadczalnych, urządzeń i narzędzi, aplikacji oraz instrumentów muzycznych. W ramach warsztatu uczestnikom przybliżono zagadnienia z obszaru percepcji słuchowej w powiązaniu z naukowymi (fizycznymi) podstawami generowania dźwięku. Subiektywność odbioru dźwięku będzie zestawiona z obiektywnością analizy sygnałów dźwiękowych. Atutem projektu była realizacja zajęć interdyscyplinarnych z pogranicza audiologii i akustyki z udziałem ekspertów z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz Wydziału Filologicznego przy wsparciu studentów logopedii z audiologią.

 Odkrycia w fizyce, które zrewolucjonizowały diagnostykę medyczną

Organizator: dr Marek Wiertel

W ramach zajęć dr Marek Wiertel zaprezentował wybrane osiągnięcia fizyki, które pozwoliły stworzyć nowoczesne metody diagnostyczne w medycynie. Pokazał działanie elektrokardiografu, ultrasonografu, aparatu rentgenowskiego oraz przedstawił metody wykorzystywane przez medycynę nuklearną: tomografię emisyjną oraz scyntygrafię. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, na czym polegają fizyczne podstawy funkcjonowania aparatury diagnostycznej wykorzystującej promieniowanie ultradźwiękowe lub jonizujące. Dr Marek Wiertel przekazał również podstawowe informacje na temat bezpieczeństwa stosowanych metod. Młodzież miała także okazję wykonać podstawowe pomiary z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. 

 

Pokazy Słońca przez teleskop

Organizatorzy: dr hab., prof. uczelni Tomasz Kwapinski, mgr Mieczysław Paradowski, Zbigniew Rzepka, inż. Bogumił Bielak, dr Piotr Sagan

Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście! Za pomocą specjalistycznych teleskopów, które udostępnili pracownicy naukowi Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, można zajrzeć w Słońce. Dziś (wtorek 13 września) oraz jutro i pojutrze (środa 14.09, czwartek 15.09) każdy może przyjrzeć się protuberancjom słonecznym na skraju tarczy Słońca i na jej tle (włókna) oraz plamom słonecznympokazy przybliżą tajemnice zjawisk zachodzących na Słońcu i ich wpływ na stan atmosfery Ziemi i jej pola magnetycznego. W trakcie pokazów można porozmawiać i zadać pytanie specjalistom i pasjonatom astronomii w Lublinie.

Druk 3D - o budowie drukarki 3D i jej możliwościach

Organizator: mgr Paweł Olszewski

Czy wiesz, że druk 3d to technologia, której używa się także w skali makro? W Szanghaju powstało osiedle domów wydrukowanych w 3d! Potężna maszyna tworzy domy z cementu wzmacnianego włóknem szklanym, częściowo pochodzącego z recyklingu. Taka budowa jednego domu o powierzchni 200m2 trwa zaledwie kilka godzin i jest stosunkowo niedroga – koszt jednego domu to, jak podają twórcy, około 5 000 dolarów. O tych i wielu innych fascynujących sprawach związanych z drukiem 3D mieli okazję dowiedzieć się uczestnicy zajęć pokazowych, które przygotował mgr Paweł Olszewski. 

Robotyka dla dzieci i młodzieży

Organizatorzy: dr Anna Gąsior, Weronika Szczepanik, Michał Mielnik, Karol Kliza

Podczas tych ciekawych warsztatów dzieci miały okazję nie tylko zbudować przy pomocy klocków LEGO własne roboty, ale także nauczyły się, w jaki sposób zaprogramować roboty, by samodzielnie się poruszały. To wspaniała zabawa połączona z praktyczną nauką nowoczesnych metod programowania oraz posługiwania się zaawansowanymi aplikacjami.

Matemagia w ogrodach nauki

Organizator: dr Piotr Kowalski

Wiele efektownych sztuczek magicznych nie wymaga użycia wyszukanych rekwizytów, a jedynie znajomości własności liczb i działań na nich, geometrii albo umiejętności sprawnego wykonywania obliczeń. Dotyczy to także trików wykonywanych przez tak znanych iluzjonistów jak David Copperfield. Zajęcia warsztatowe, które poprowadził dr Piotr Kowalski poświęcone były ciekawym zagadkom matematycznym oraz wyjątkowo przydatnym trikom obliczeniowym, które mogą być niezwykle przydatne dla uczniów na co dzień mierzących się z zadaniami matematycznymi. 

 

 

 

    Aktualności

    Data dodania
    13 września 2022