Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Czy można w sali wykładowej odtworzyć eksperyment, za który przyznano Nagrodę Nobla? Tak! Zapraszamy do Auli Instytutu Fizyki UMCS w Lublinie, aby wspólnie poeksperymentować i wykonać doświadczenia, które poszerzyły wiedzę ludzkości, a ich twórcom przyniosły sławę.
Na spotkaniach przybliżymy sylwetki naukowców i wyjaśnimy, jak doszło do przełomowego odkrycia, poznamy tajniki eksperymentu oraz jego znaczenie dla nauki i przyszłych pokoleń. Aby lepiej zrozumieć idee związane z danym odkryciem naukowym, wspólnie przeprowadzimy także ciekawe doświadczenia pomocnicze, a każdy uczestnik wykładu będzie mógł wziąć w nich udział.
Serdecznie zapraszamy uczniów szkół średnich, studentów wszystkich kierunków studiów oraz osoby dorosłe na popularnonaukowy cykl wykładów z pokazami doświadczalnymi pt. „Eksperyment na Nobla”.
W programie wykładów znajdują się między innymi doświadczenia dotyczące:
Pierwszy wykład pt. “O odkryciu natury elektronów – doświadczenie J.J. Thomsona” odbędzie się 12 stycznia 2023 roku. Możliwe jest wzięcie udziału o godzinie 13:15 lub 17:00. Na każdą turę obowiązuje osobny formularz rejestracyjny.
Abstrakt wykładu:
Przed rokiem 1897 fizycy znali już doskonale prawa przepływu prądu elektrycznego, w tym również równania opisujące elektrolizę, ale wciąż nie wiadomo było jaki składnik materii jest odpowiedzialny za elektryczność. Zagadkę elektryczności rozwiązał angielski fizyk J.J. Thomson przeprowadzając serię eksperymentów, w których precyzyjnie wyznaczył stosunek ładunku elektronu do jego masy (e/m). Za to odkrycie J.J. Thomson otrzymał w 1906 roku Nagrodę Nobla z fizyki.
Na wykładzie poznamy historię tego niezwykłego odkrycia, wykonamy wspólnie szereg eksperymentów, które wyjaśniają słuchaczom naturę elektryczności oraz dokonamy “na żywo” pomiaru e/m dla elektronów.
Wstęp wolny!
Liczba uczestników ograniczona – prosimy o dokonanie rejestracji.
„Eksperyment na Nobla” jest zorganizowany w ramach projektu „Ucz się z MaFiI-ą 3″ finansowanego w programie MEiN „Społeczna odpowiedzialność nauki” moduł „Popularyzacja nauki i promocja sportu”.