Zaproszenie na seminarium z cyklu "Spotkania w Bramie"

Portal ohistorie.eu wraz z Ośrodkiem „Brama Grodzka - Teatr NN” zapraszają do udziału w seminarium z cyklu „Spotkania w Bramie” pt. „Polacy i Ukraińcy na Lubelszczyźnie w latach okupacji niemieckiej (1939–1944), a współczesny konflikt pamięci o tych wydarzeniach”.

Tematem dyskusji będą trudne relacje między społecznościami polską i ukraińską na południowo-wschodniej Lubelszczyźnie (w tradycji ukraińskiej południowej Chełmszczyźnie) podczas okupacji niemieckiej. Uczestnicy spotkania spróbują odpowiedzieć na pytanie jakie okoliczności doprowadziły do szczególnie ostrego w latach 1943–1944 antagonizmu między Polakami i Ukraińcami na tym terenie oraz jakie były tego następstwa? Ponadto dlaczego obie społeczności w tak odmienny sposób interpretują i wyjaśniają owe tragiczne wydarzenia? I czy istnieje sposób mówienia o nich, który niwelowałby fatalne skutki tzw. polityki historycznej i wynikający z niej m.in. współczesny konflikt pamięci o wspólnej, lecz niełatwej przeszłości?

W dyskusji udział wezmą:

 • prof. Igor Hałagida
 • dr Grzegorz Kuprianowicz
 • dr Mariusz Zajączkowski

Debatę poprowadzi Bogumiła Berdychowska.

Seminarium odbędzie się 3 grudnia 2018 r., godz. 19:00 w Sali Czarnej Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN” (Lublin, ul. Grodzka 21).

Wstęp wolny!


„Spotkania w Bramie” to cykl otwartych seminariów humanistycznych organizowanych przez portal ohistorie.eu oraz Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” pod patronatem Towarzystwa Historiograficznego, poświęconych historii Lubelszczyzny i tematyce badań nad Europą Środkowo-Wschodnią.

I seminarium odbyło się 19.11.2018 r. >>>

  Aktualności

  Autor
  Urszula Kurzątkowska
  Data dodania
  30 listopada 2018