XX PZHP i Festiwal Historii bez Liku

W dniach 18-20 września 2019 roku odbędzie się w Lublinie XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich. Temat wiodący wydarzenia to "Wielka zmiana. Historia wobec wyzwań...".

Powszechny Zjazd Historyków Polskich to cykliczne spotkanie odbywające się co 5 lat, a Lublin gościł ostatni taki zjazd w 1969 roku. Jak zapewniają organizatorzy "Jubileuszowy XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich to wielkie święto historii. Spotkanie z nauką historyczną, ale także z rozmaitymi formami obecności historii w sferze publicznej: od filmu historycznego i książki historycznej po historyczne gry komputerowe i rekonstrukcje historyczne. Zapraszamy do Lublina wszystkich, dla których historia jest ważna, których historia interesuje, pasjonuje i bawi."

W programie tegorocznego wydarzenia znalazły się m.in. debaty i dyskusje naukowców w dziewięciu sekcjach i pięciu panelach tematycznych oraz sesja posterowa.

Zjazd został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Organizatorzy:

 • Polskie Towarzystwo Historyczne
 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
 • Archiwum Państwowe w Lublinie

Miejsce obrad:

 • Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, pl. Teatralny 1
 • Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul. A. Grottgera 2

Szczegóły, w tym odezwa Komitetu Organizacyjnego XX PZHP w Lublinie oraz program znajdują się na stronie: http://xxpzhp.umcs.lublin.pl/.


Równolegle w dniach 19-21 września będą mieć miejsce wydarzenia "Festiwalu Historii bez Liku", w tym towarzyszące XX PZHP targi książki i prasy historycznej oraz przegląd filmów o tematyce historycznej, a także przygotowane na terenie i błoniach wokół Areny Lublin (ul. Stadionowa 1) atrakcje, m.in. rekonstrukcje bitew, turniejów, wioski antycznej, dawnej muzyki i światła, lekcje historyczne.

Kulminacyjnym punktem programu będzie widowisko "Bogowie Wojny" (20 września), w którym weźmie udział ponad 200 aktorów - najlepszych rekonstruktorów z całej Europy.

Szczegóły na stronie: https://historiibezliku.pl/.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

  Aktualności

  Data dodania
  17 września 2019