Wyjazd promocyjny rusycystów

Grudniowa wizyta naszej rusycystycznej Studenckiej Grupy Promocyjnej (Katedra Literaturoznawstwa Słowiańskiego oraz katedra Językoznawstwa Słowiańskiego Instytutu Neofilologii UMCS) w I LO im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej odbyła się pod znakiem naprawdę dużego sukcesu, pomimo że był to w kalendarzu 13 dzień miesiąca, a do tego piątek (13.12.2019 r.). A spiritus movens naszych poczynań na Ziemi Bialskiej jest od lat absolwentka filologii rosyjskiej UMCS mgr Elżbieta Kasztelan, obecnie nauczycielka języka rosyjskiego w bialskim „Kraszaku”.

Wizyta ta miała na celu promocję studiów rusycystycznych i slawistycznych na naszej Alma Mater, jak również innych kierunków w naszym nowym Instytucie Neofilologii i szerzej - na Wydziale Humanistycznym. 

Dziewczęta zajęły się prezentacją rusycystycznej oferty dydaktycznej, propozycjami dotyczącymi spędzania czasu wolnego przez studentów, jak również ogólną stroną życia współczesnego lubelskiego żaka. A chłopcy po mistrzowsku przeprowadzili warsztaty językowe, zatytułowane "Język rosyjski na wesoło". Na zakończenie zaś opiekun Studenckiej Grupy Promocyjnej dr Leszek Mikrut wygłosił mini wykład o naszej patronce: "Maria, ale Curie-Skłodowska czy jednak Skłodowska-Curie?", gdyż wiele osób zastanawia się, czy nazwa uniwersytetu jej imienia powinna brzmieć UMCS czy nie przypadkiem UMSC?

Wprawdzie Zespół w składzie: Dominika Kość (II r. 1 st.), Władysława Żmakina (III r. 1 st.), Wojciech Czajka i Jurij Seniuta (obydwaj z I r. 2 st.) należy do najbardziej doświadczonych składów, to jednak po raz pierwszy nasi żacy występowali przed tak licznym gronem słuchaczy - a było ich ponad... 130 osób. Tak, 5 klas jednocześnie - i to zarówno na części "promocyjnej", jak i "warsztatowej". Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami byliśmy przygotowani na maksymalnie 50 osób. Ale materiały reklamowe wzięliśmy na wszelki wypadek dla 60 słuchaczy (i to potrójne zestawy, co nas w sumie uratowało). A tu przyszło dwa razy więcej fanów rusycystyki. 

Ale daliśmy radę…  

Dominiko, Władziu, Wojtku, Juriju - jestem z Was dumny. Daliście prawdziwe show! Dziękuję i dziękujemy! 

Dziękuję również moim Koleżankom z obydwu naszych katedr za przygotowanie Zespołu oraz dogranie całego wyjazdu. 

Nie spoczywamy na laurach. Niedługo czeka nas już kolejna impreza. 

Dr Leszek Mikrut 
Katedra Literaturoznawstwa Słowiańskiego 
Instytutu Neofilologii UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    10 stycznia 2020