Konkurs „Książka Historyczna Roku” - głosowanie internetowe

Trwa internetowe głosowanie na najlepsze książki historyczne w konkursie „Książka Historyczna Roku”, organizowanym przez Telewizję Polską, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury.

Konkursowa Nagroda im. Oskara Haleckiego przyznawana jest w czterech kategoriach:

  • najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku;
  • najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku;
  • najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku, rozumiane jako publikacja opracowana zgodnie ze standardami naukowymi, w tym zwłaszcza opatrzona wstępem naukowym oraz przypisami;
  • najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku, rozumiane jako dziennik, relacje lub wywiady, które nie muszą spełniać rygorów przyjętych przy publikacjach o charakterze naukowym.

Do 11. edycji konkursu „Książka Historyczna Roku" wydawnictwa i rektorzy szkół wyższych zgłosili 89 publikacji. Jury nominowało 26 książek, które biorą udział w III etapie zmagań konkursowych.

Czytelnicy mogą również wskazać swoich zwycięzców. Do 31 października 2018 roku można wybrać – w drodze internetowego głosowania – najlepsze książki w dwóch pierwszych kategoriach, czyli „Najlepsza książka naukowa” i „Najlepsza książka popularnonaukowa”.

W kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" można oddać głos m.in. na książkę Kordian Józef Zamorski granatowy generał, której autorem jest dr hab. Robert Litwiński, prof. UMCS z Instytutu Historii UMCS, a opublikowana została przez Wydawnictwo UMCS.

Głosowanie odbywa się na stronie: http://www.ksiazkahistorycznaroku.pl/glosowanie.

Natomiast wśród nominowanych do "Najlepszego wydawnictwa źródłowego poświęconego historii Polski i Polaków w XX wieku" znajduje się książka Uchodźstwo polskie w Rosji w latach I wojny światowej w świetle dokumentów, przygotowana przez dr. hab. Mariusza Korzeniowskiego, dr. hab. Krzysztofa Latawca i dr. hab. Dariusza Tarasiuka, także z Instytutu Historii UMCS, opublikowana przez Wydawnictwo UMCS. W tej kategorii nagrodę przyzna Jury.

    Aktualności

    Data dodania
    26 października 2018