"Fotograf z Auschwitz" - spotkanie z autorką książki / projekcja filmu "Portrecista"

Zapraszamy na spotkanie z Anną Dobrowolską - autorką książki "Fotograf z Auschwitz", połączone z projekcją filmu pt."Portrecista".

25.02.2014 r., godz. 11.00
Sala Obrad Rady Wydziału Humanistycznego

 

„Fotograf z Auschwitz"

to książka, która nie jest ani klasyczną literaturą obozową, ani pracą naukową. Jest to opowieść wyjątkowego świadka - fotografa - Wilhelma Brasse, który spędził w obozie aż 5 lat i nie tylko widział więcej, niż przeciętni więźniowie, ale też dokumentował wszystko co mu kazano. Fotografował więźniów do policyjnej kartoteki, robił zdjęcia eksperymentów medycznych dr Mengele, a nawet uwieczniał oprawców w ich prywatnych sytuacjach.

Gdy rozpoczęła się ewakuacja, razem ze swoim kolegą – Bronisławem Jureczkiem - uratował większość z ponad 40 000 zdjęć znajdujących się dziś w Muzeum Auschwitz.

Dzięki tej lekturze czytelnik pozna rzeczywistość obozową o jakiej nie słyszał: mecze piłkarskie, giełdę towarów wymiennych, obozowy dom publiczny i wreszcie najprawdziwszą miłość czy nawet wesele, które tam fotografował. Te niecodzienne tematy zostały ukazane w formie albumu, wypełnionego ponad 300 zdjęciami, z czego wiele nie było wcześniej nigdzie publikowanych.

Aby przybliżyć tematykę książki oraz filmu warto zapoznać się z kilkoma trailerami:

Był okiem Boga

Tam gdzie pasja stała się cierpieniem

Gdy pamięć staje się przekleństwem

Widział więcej niż inni

 

 

    Aktualności