Czy Polska była realna? - warsztaty dla uczniów

Dyskusja o genezie Niepodległej i uwarunkowaniach zewnętrznych oraz wewnętrznych, które zadecydowały o tym, że w roku 1918 mieliśmy w ogóle szansę na walkę o niepodległość była tematem przewodnim wizyty prof. dr hab. Piotra Bednarza i Pana prof. dr hab. Marka Siomy, prof. UMCS w Zespole Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie.

Według opinii Pana Kamila Kozioła - nauczyciela, a także współorganizatora wspomnianego wydarzenia -niezwykle wciągająca dyskusja była doskonałą okazją do poznania przez uczniów alternatywnego sposobu nauki historii. Profesorowie, którzy prezentowali kompletnie odmienne zdanie na temat odzyskania niepodległości przez Polskę, pokazali jak można „pięknie różnić się” w poglądach. Uczniowie mieli możliwość dialogu oraz przedstawienia własnych argumentów, które potwierdzały słuszność ich przekonań. Taki niecodzienny sposób przedstawiania różnych wersji prawdy historycznej, był niewątpliwie lekcją pokazową tego, jak wiele opcji poznawania przeszłości niesie za sobą, możliwość kontynuowania swojej edukacji na studiach w Instytucie Historii UMCS.

Profesorowie pracujący w Instytucie Historii UMCS odbyli spotkanie z młodzieżą szkolną dzięki umowie partnerskiej, jaką nasz Wydział zawarł kilka lat temu ze Zespołem Szkół nr 2 w Lubartowie. Spotkanie odbyło się w auli szkolnej przy udziale setki uczniów, którzy otrzymali również materiały promocyjne przekazane przez Biuro Promocji UMCS.


 Autorem zdjęć przedstawiających spotkanie z dnia 6 listopada 2019 roku, jest Pan Kamil Kozioł.

 

    Aktualności