Wyjazdy do teatrów dla członków ZNP

Zapraszamy na wyjazdy do teatrów! Zapisy do 7 lutego 2025 r. Osoby zainteresowane mogą się zgłosić do biura lub przesłać informację na adres e-mail związku: znp@mail.umcs.pl.

Propozycja I:

Gdzie: Opera w Łodzi                  

Tytuł spektaklu: „GREK ZORBA” 

Kiedy: 15.03.2025

Cena: 315 zł (przejazd na trasie Lublin-Łódź-Lublin, obiad w restauracji, bilety do Teatru, ubezpieczenie NNW Signal  Iduna, opiekę pilota)  

Dofinansowanie dla Członków ZNP: 100 zł

O spektaklu:

...To przerosło wszelkie oczekiwania! Prawie półgodzinna owacja na stojąco tłumów na widowni i niekończąca się seria rewelacyjnych bisów tancerzy – pisała w 1990 roku na łamach Głosu Porannego po premierze Greka Zorby w Teatrze Wielkim w Łodzi „wyrocznia” łódzkich recenzentów Anna Iżykowska-Mironowicz.
Zorba to symbol swobody i wolności, bogactwa wewnętrznego, symbol człowieka, który może być dobry i nie boi się dobrym być – mówił Lorca Massine i taki też jest jego sceniczny bohater. Żyjący teraźniejszością, wolny od przeszłości, twórczy wobec przyszłości Zorba leczy rany tańcząc do utraty tchu, daleki od burżuazyjnej moralności i politycznych ustaw.
Muzyka Mikisa Theodorakisa znakomicie odzwierciedla świat głównego bohatera, łącząc subtelnie uniwersalny język muzyczny z rytmami i melodiami greckich tańców, aby w konsekwencji stworzyć formę zarówno tradycyjną jak i współczesną, potężną i wolną, która nadaje przedstawieniu siłę przekazu i wprowadza widza w jego fabułę. Serce Zorby bije bowiem niemal w każdym z nas.
Ten spektakl może liczyć na zainteresowanie różnych grup odbiorców. Znawców baletu przyciągnie z pewnością magia „rodowego” nazwiska choreografa, dla innych będzie to okazja do kontaktu z poruszającą muzyką Theodorakisa i wreszcie – spektakl będą chcieli obejrzeć ci, którzy czytali powieść Kazantzakisa i znają kultową filmową wersję dziejów Greka Zorby.

Propozycja II:

Gdzie: Studio Buffo w Warszawie 

Tytuł spektaklu: „MISTRZ I MAŁGORZATA”     

Kiedy: 10.05.2025

Cena: 335 zł (przejazd na trasie Lublin-Warszawa-Lublin, obiad w restauracji, bilety do Teatru, ubezpieczenie NNW Signal  Iduna, opiekę pilota)

Dofinansowanie dla Członków ZNP: 100 zł

O spektaklu:

„Mistrz i Małgorzata” to jedno z najważniejszych dzieł literackich XX wieku. Satyryczny obraz Moskwy lat trzydziestych minionego stulecia, Jerozolima w czasach Piłata i Chrystusa, Bal Pełni Księżyca, wyprawiany przez Szatana dla największych złoczyńców tego świata… i piąty wymiar, który ostatecznie kompromituje materialistyczną koncepcję świata. Powieść Bułhakowa jest dla mnie niezwykle inspirująca, to doskonały materiał literacki na stworzenie widowiska pełnego magii i humoru, dający okazję do inscenizacyjnego rozmachu i zadumy nad losami świata. Wreszcie „Mistrz i Małgorzata” opowiada o rzeczach dla mnie najistotniejszych- o miłości i artystycznej wolności. Michaił Bułhakow żył i tworzył w czasach największego w historii eksperymentu z dziedziny inżynierii społecznej. Bolszewicy, aby stworzyć „nowy ład” podporządkowali sobie wszystko i wszystkich. Lenin już w 1918 roku nakazał zamknięcie wszystkich niezależnych gazet, w 1922 wprowadził cenzurę kontrolującą każdą dziedzinę artystycznej twórczości, doprowadzając do degradacji statusu artystów i pisarzy. Podporządkował sobie sądy, a prawo służyło jedynie uprawomocnianiu jego decyzji. Stalin uczynił Rosję sowiecką miejscem, w którym życie było nie do zniesienia...
W takiej rzeczywistości Bułhakow pisał „Mistrza i Małgorzatę”. W swej literackiej wyobraźni sprowadza do Moskwy szatana. Woland i jego świta w strasznym świecie stalinowskiego terroru nie muszą czynić zła. Ono istnieje w wymiarze nie mającym sobie równych w historii człowieka. Podłość, chciwość, donosicielstwo, służalczość czy tchórzostwo mieszkańców ówczesnej Moskwy jest wszechobecne. Diabeł już nie jest ludziom potrzebny. Bóg także... 

Obsada: Małgorzata - Natasza Urbańska/Wiktoria Kostrzewa/Katarzyna Granecka, Mistrz - Rafał Drozd, Woland - Mirosław Konarowski/Janusz Józefowicz, Korowiow - Mariusz Czajka/Mateusz Jakubiec, Behemot - Arkadiusz Pyć, Azazello - Paweł Orłowski, Hella - Katarzyna Granecka/Magdalena Dąbkowska/Wiktoria Kostrzewa, Iwan Bezdomny – Mateusz Jakubiec/Maksymilian Więckowski, Piłat - Piotr Halicki/Patryk Rymanowski, Ha-Nocri – Jerzy Grzechnik, Kajfasz - Wojciech Gierlach/Patryk Rymanowski, Berlioz/Bufetowy - Sławomir Olszewski, Annuszka - Katarzyna Zając/Weronika Stańkowska, Czastuszki - Joanna Pałucka, Anna Ścigalska, Grzegorz Kucias, Stefan, Każuro Łatuński/Popławski - Robert Kowalski, Konferansjer/Lichodajew - Paweł Pabisiak, Natasza - Wiktoria Kostrzewa/Inga Gołębiowska, Nikanor/Baron Maigel - Jerzy Łazewski Bufetowa/Pielęgniarka - Beata Urbańska-Barczak, Dzieci - Pola Niemirska, Amelia Szymczyk, Gustaw Michoń, Filip Rutkowski, Pies Piłata – Oregano

    Aktualności

    Autor
    Anna Lipska
    Data dodania
    7 lutego 2025