Neurobiologiczne aspekty doświadczenia czasu i ich filozoficzne konsekwencje

Doświadczanie czasu jest na poziomie neurobiologicznym zależne od wysoce rozproszonego układu na który składają się m. in. liczne obszary korowe, móżdżek oraz jądra podstawne. Szczególnie istotną funkcję pełni w tym układzie jądro nadskrzyżowaniowe, które odpowiada za rytm ultradialny (dobowy).

 

Celem referatu jest próba argumentacji przeciwko tezie o istnieniu opozycji pomiędzy czasem fizycznym a czasem doświadczanym (subiektywnym), która to jest (w mniemaniu autora referatu) jednym z ostatnich bastionów kartezianizmu w filozofii umysłu i epistemologii. Intuicyjne ujęcie wewnętrznego doświadczenia czasu jako niemierzalnego i nieprzewidywalnego trudno jest utrzymać w świetle licznych prac z zakresu neurobiologii pokazujących czynniki wpływające na różne aspekty doświadczania czasu.

Szczególnie interesujące pod względem filozoficznym są prace poświęcone modyfikacjom percepcji czasu w przebiegu niektórych zaburzeń psychicznych, ze szczególnym uwzględnieniem spektrum schizofrenii oraz zaburzeń depresyjnych i lękowych. Badania te pokazują, że rzekomo czysto subiektywna percepcja czasu ma jednak swoje fizyczne korelaty, takie jak: częstotliwość mrugania, puls, aktywność kory przedczołowej i wiele innych. Kluczową rolę w percepcji czasu odgrywają także przeżycia emocjonalne i nastrój.

Warto zauważyć, że dobór naturalny mógł z powodzeniem wykształcić i wykształcił bardzo precyzyjne mechanizmy pomiaru czasu, które funkcjonują np. na poziomie komórkowym. Subiektywne doświadczenie czasu jest natomiast jednym z wielu „narzędzi przetrwania”, które ma służyć homo sapiens sapiens w złożonych kontekstach biologicznych i społecznych, co wymusza konieczność uwzględnienia licznych modyfikatorów percepcji czasu.

Referat odbędzie się w ramach otwartego zebrania Katedry Ontologii i Epistemologii i będzie transmitowany przez platformę ZOOM - link do spotkania

Meeting ID: 810 0443 1783
Passcode: 919748

 

Zapraszam serdecznie,
dr Marcin Rządeczka
Laboratorium Badań nad Multimodalnością
WFiS UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    25 maja 2022