Muzeum Zoologiczne kończy 75 lat - wideo

Szczęki hipopotama, pajęczaki, a może małpy człekokształtne? Takie eksponaty można znaleźć w Muzeum Zoologicznym UMCS, które obchodzi w tym roku 75-lecie swojego istnienia. Jednostka mieszcząca się na Wydziale Biologii i Biotechnologii prowadzi na co dzień działalność wystawienniczą i edukacyjną, zaś jej bogate zbiory wykorzystywane są podczas zajęć dydaktycznych dla studentów lubelskich uczelni oraz uczniów ze szkół podstawowych i liceów. Od kilku lat w Muzeum odbywają się również zajęcia dla seniorów. Ekspozycję muzealną w ciągu roku zwiedza średnio kilka tysięcy osób!

– Dział wystawienniczy liczy około 2 tys. eksponatów. (…) to zarówno bezkręgowce, poczynając od tych najprostszych jak gąbki, a skończywszy na wyżej zorganizowanych zwierzętach, czyli małpach człekokształtnych. Osoby, które przychodzą do muzeum, żywo reagują na eksponaty i zwracają uwagę na kunszt preparatorów, na to, że zwierzęta te wyglądają jak żywe. Jednym z ciekawszych eksponatów jest żubr, który pochodzi z Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. (…) Zwraca także uwagę wilk z młodym, sarny, lisy, oczywiście małpy. Spośród bezkręgowców zwracają uwagę motyle – z racji swojej barwy. – opowiada dr Jacek Chobotow.

Zapraszamy do zapoznania się i udostępniania materiału wideo dotyczącego Muzeum Zoologicznego UMCS. Dr Jacek Chobotow, kierownik jednostki, przybliża nam jej ciekawą genezę oraz bogate zbiory. Wymienia również liczne inicjatywy i akcje, w które włącza się nasze Muzeum.

Nagranie zostało przygotowane przez Centrum Prasowe UMCS.
Tekst: Katarzyna Skałecka

    Aktualności

    Autor
    Iwona Nogieć
    Data dodania
    18 października 2021