Koło naukowe Biologów w akcji!

Członek Studenckiego Koła Naukowego Biologów Pan mgr Sebastian Mertowski doktorant Zakładu Ochrony Przyrody w dniu 27 października 2016 roku przeprowadził warsztaty astronomiczne dla wychowanków Fundacji „Agape”. Była to niezwykła okazja do zapoznania dzieci z teorią powstania wszechświata. Zajęcia dały im również możliwość uzmysłowienia sobie jak potężny i niezbadany jest kosmos oraz jak niewielką jego częścią jest Ziemia.

Podczas pokazu wychowankowie Fundacji obejrzeli film dotyczący powstania świata, uczestniczyli w konkursie dotyczącym kosmosu, obserwowali nocne niebo i gwiazdozbiory przy użyciu programu komputerowego „Stellar” oraz zajmowali się tworzeniem układu słonecznego z balonów. Główną atrakcją zajęć były doświadczenia z ciekłym azotem, który był pomocny w procesie tłumaczenia dzieciom warunków panujących w kosmosie. Przy użyciu ciekłego azotu przeprowadzono obserwacje dotyczące zachowywania się różnych typów substancji w niskiej temperaturze (warunki zbliżone do kosmicznych). Zamrażana była woda, pokarm oraz żywy organizm jakim były dwie muchy. Ta część pokazu wywołała najwięcej entuzjazmu wśród dzieci, które z błyskiem w oku obserwowały każdą czynność wykonywaną podczas doświadczenia. Całość zajęć przepełniała pogodna atmosfera.

Możliwość wykorzystania w warsztatach ciekłego azotu zawdzięczamy uprzejmości Pana prof. dr hab. W. Rzeskiego Kierownika Zakładu Wirusologii i Immunologii naszego Wydziału. Podczas pracy z ciekłym azotem zachowano wszelkie środki ostrożności.

 

    Aktualności

    Data dodania
    18 listopada 2016