Z ogromnym żalem i niewypowiedzianym smutkiem przekazujemy informację o śmierci naszej Drogiej Koleżanki dr hab. Marii Sękowskiej, prof. UMCS.

Dzieliła się z nami swoją energią, optymizmem i wielką pasją do sztuki, dydaktyki, do życia... Zawsze chętna nieść pomoc innym, bezinteresowna, zaangażowana w wiele działań na polu sztuki, kultury i edukacji. Ceniony dydaktyk, promotor dyplomów licencjackich i magisterskich, zawsze w pełni oddana i zaangażowana w proces twórczy swoich studentów. Dziś czujemy wielką pustkę, smutek i niedosyt, bo tyle jeszcze mogła nam przekazać... Płomień zgasł, ale pamięć o prof. Marii Sękowskiej będzie w naszych sercach zawsze żywa.

Dr hab. Maria Sękowska, profesor UMCS w Lublinie. W latach 1978-82 studiowała na Wydziale Pedagogiki i Psychologii w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1982 r. W roku 1983 kontynuowała studia na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Od roku 1990 zatrudniona na Wydziale Artystycznym w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. W 1997 uzyskała kwalifikacje I stopnia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2011 roku uzyskała kwalifikacje II stopnia – na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - Filia w Cieszynie. W latach 2013-2015 sprawowała funkcję kierownika Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS przy Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie.

Uprawiała grafikę, malarstwo i rysunek. Brała udział w ponad 60 wystawach zbiorowych i ponad 60 wystawach indywidualnych - w kraju i za granicą m.in. w Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Włoszech, Litwie, Belgii, Ukrainie, Chinach. Była członkiem Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie oraz Związku Polskich Artystów Plastyków O/Lublin, a także Stowarzyszenia Wspólne Korzenie działającego na rzecz Polaków na Wschodzie.

Wyróżniona w konkursie Grafika Roku 1991 r. w Lublinie. Otrzymała podziękowanie od Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Meklemburgii Pomorze Przednie oraz od Marszałka Województwa Lubelskiego za udział i prezentację województwa lubelskiego w Tygodniu Polskim Zbliżenia –Annäherung 2001. Była wyróżniona na Międzynarodowym Konkursie Rysunku 2009 r. w Nałęczowie oraz otrzymała wyróżnienie I w Konkursie Ilustracji do utworów Jeremiego Przybory w 2012 r. w Kutnie. W 2015 r. zdobyła nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Rysunku im. Andriollego w Nałęczowie. W uznaniu zasług dla Miasta Lublina i jego Mieszkańców z podziękowaniem za wybitną działalność kulturalno-naukową oraz promocję Lublina na arenie krajowej i międzynarodowej otrzymała Medal Prezydenta Miasta Lublina. W 2017 roku za działalność na rzecz Innowation Center of Yangtze River Delta Region Green Pharmaceuticals University of Technology w Hangzhou i koordynację współpracy z UMCS w Lublinie została uhonorowana tytułem Distinguished Professor Collaborative .

    Aktualności

    Autor
    Renata Gogol
    Data dodania
    23 stycznia 2020