Wystawa Życie i śmierć

6 kwietnia 2018 roku została otwarta indywidualna wystawa Ireny Nawrot i jej bliźniaczej siostry Anny Nawrot (również absolwentki Wydziału Artystycznego) w Galerii BWA w Kielcach.

Wystawa Życie i śmierć to trzecia wspólna prezentacja sióstr Nawrot. Pierwszy pokaz odbył się w 1985 roku w Galerii Pracownia Dziekanka w Warszawie, drugi w 1987 roku w Galerii ON w Poznaniu. Po ponad trzydziestu latach lubelskie artystki prezentują wspólnie swoje ostatnie realizacje w Galerii BWA w Kielcach.

Tytuł wystawy Życie i śmierć odnosi się do stałego, wspólnego wątku w ich twórczości – czasu, widzianego z perspektywy kobiecej. U Anny Nawrot kobiecość artykułowana jest jako refleksja wobec klisz kulturowych odnoszących się do postrzegania wizerunku współczesnej kobiety. U Ireny owa kobiecość odwołuje się do własnej cielesności osadzonej w biografii.

W Kielcach prace zostały zaprezentowane w dwóch salach wystawowych. Irena Nawrot przedstawiła czarno-białe ręcznie kolorowane fotografie, wielko- i średnioformatowe kolaże zszyte z małych, zmultiplikowanych fotografii, premierową fotografię intermedialną oraz obiekty, zaś Anna Nawrot abstrakcyjne, wykonane z włóczki obrazy, barwne kolaże zszyte z kawałków tkanin oraz obiekty.

Wystawie towarzyszy 32-stronicowy katalog wydany przez kielecką galerię.

Wystawa potrwa do 4 maja 2018 roku.

 

    Aktualności

    Data dodania
    9 kwietnia 2018