Wystawa Szkoła Lubelska FOTORELACJA

Wystawa niemal trzydzieściorga artystów z Lublina poruszających się w szeroko pojętym medium malarstwa oraz intermediów w gościnnych przestrzeniach ostrawskich galerii GAFU, JAMA i DUL MICHAL jest próbą odpowiedzi na pytanie czy tytułowe pojęcie szkoły lubelskiej ma sens, czy istnieją jakieś cechy wspólne dla wybranych przedstawicieli środowiska lubelskiego poza samym miejscem tworzenia? Z pewnością daje się zauważyć szacunek dla wagi autorskiego warsztatu, którego przejawy istnieją w zróżnicowanych postawach twórczych każdego z nich, ale także głęboki namysł nad różnymi aspektami współczesnej rzeczywistości, naturą oraz badanie możliwości samego medium.

Malarstwo i Intermedia to niewątpliwie jedne z dominujących dyscyplin sztuki na aktualnej scenie artystycznej na świecie, również w Polsce i nie inaczej w Lublinie. Środowisko lubelskie skupione jest w znacznej mierze wokół Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, co wnosi kolejny ważny kontekst dla niniejszej wystawy. Jej uczestnikami są w większości wykładowcy, absolwenci oraz studenci tej uczelni, która od niemal pięćdziesięciu lat prowadzi kształcenie na kierunkach artystycznych.

W galeriach GAFU i JAMA zobaczyć można prace malarskie o wielorakim charakterze, od malarstwa w sposób bezpośredni obrazującego różne przejawy natury i kultury jako narzędzia jej poznania, poprzez eksperymenty z materią obrazu, przekraczaniem konwencjonalnych sposobów użycia farby i zastosowaniem cyfrowych środków wyrazu, aż po transgresyjne postawy poszerzające pole malarstwa. W przestrzeniach wystawowych dawnej kopalni DUL MICHAL powstały realizacje przestrzenne, od form zbliżonych do klasycznej rzeźby po instalacje artystyczne z wykorzystaniem ready-made i najnowszych technologii. Nie zabrakło wieloelementowych prac oddziałujących i definiujących otoczenie oraz samego odbiorcę. Pokaz dokumentacji, filmu oraz towarzyszących wystawie działań performatywnych pozwolił na pełniejsze i neutralne przedstawienie obu dyscyplin z perspektywy kilkunastoletnich dokonań wielu pokoleń lubelskich twórców.

Artyści:

Krzysztof Bartnik

Jakub Ciężki

Mariusz Drzewiński

Jan Gryka

Stanisław Kamiński

Cezary Klimaszewski

Piotr Korol

Donat Kowalski

Mikołaj Kowalski

Jarosław Koziara

Maciej Kusy 

Robert Kuśmirowski

Sławomir Marzec

Irena Nawrot

Jerzy Norkowski

Małgorzata Pawlak

Robert Rabiej

Małgorzata Rybicka

Adam Skóra

Radosław Skóra

Zbyszek Stanuch

Kamil Stańczak

Sławomir Toman

Anna Waszczuk

Grzegorz Więcek

Jacek Wojciechowski

Tomasz Zawadzki

Marcin Ziółkowski

 

Kuratorzy:

Robert Kuśmirowski

Sławomir Toman

 

Autorzy fotografii:

Jacob Bigfella

Jerzy Norkowski

Sławomir Toman

Jiří Žižka

 

    Aktualności

    Autor
    Renata Gogol
    Data dodania
    4 marca 2020