Warsztaty i spotkanie z Janem Krutulem

25 kwietnia o godz. 16.00 w Auli Liceum Ogólnokształcącego im St. Staszica w Lublinie odbędą się warsztaty chóralne z udziałem Chóru Instytutu Muzyki i chórów Programu Akademia Chóralna Śpiewająca Polska. Ich tematyką będzie interpretacja Pieśni kurpiowskich - cyklu utworów autorstwa Jana Krutula.

Warsztaty poprowadzi Jan Krutul - kompozytor i dyrygent młodego pokolenia. Kształcił się na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod kierunkiem prof. Violetty Bieleckiej (dyrygentura chóralna), prof. Pawła Łukaszewskiego (kompozycja) oraz prof. Tomasza Bugaja (dyrygentura symfoniczno-operowa).

Od 2016 r. jest dyrygentem Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie – z zespołem tym zdobył m.in. Grand Prix IV Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej Music Everywhere (Gdańsk, 2017).

W twórczości Jana Krutula szczególne miejsce zajmuje muzyka chóralna a cappella oraz utwory wokalno-instrumentalne. Jego kompozycje były wykonywane w Polsce, Niemczech, Mołdawii, Holandii, Bułgarii, na Litwie, Ukrainie i w USA oraz wielokrotnie nagradzane w konkursach kompozytorskich w Polsce i za granicą, takich jak Musica Sacra Nova (Kolonia, 2014), czy Opus 966 (Poznań, 2014). 

Aktywność kompozytorską i dyrygencką łączy z działalnością pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku. Pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej Cantica Cantamus. Jest pomysłodawcą i dyrektorem Konkursu Kompozytorskiego JP2 na utwór chóralny do słów Jana Pawła II.

    Aktualności

    Autor
    Julia Maj
    Data dodania
    25 kwietnia 2022