Tomasz Krzpiet - Rzeźba

Galeria Szkolna Zespołu Szkół Plastycznych im. CK Norwida w Lublinie, wystawa czynna do 7 lutego, w godz. 11.00-17.00

Obecna wystawa jest przekrojową prezentacją dotychczasowego dorobku artysty. Pojawiają się na niej zarówno prace z okresu edukacji akademickiej, jak i późniejsze eksperymenty. We wczesnym okresie artystę fascynowało zagadnienie formy o klasycznym rodowodzie. Jednak nie są to rzeźby statyczne, lecz poddane działaniu w przestrzeni, ukazane w ruchu, unoszące się i o zróżnicowanych układach np. horyzontalnym. Punktem kulminacyjnym jest rzeźba dyplomowa – „Adam”. Jego forma jest zaprzeczeniem tradycji ikonograficznej, ponieważ artysta poprzez masę ciała, pragnął podkreślić siłę biblijnej postaci. Rzeźba koresponduje z przedstawieniem Myśliciela Rodina, ale posiada zupełnie nowy wyraz. Na drugim biegunie plasuje się dzieło, będące przykładem obecnych poszukiwań artystycznych, które cechuje odejście od realizmu i klasycznych inspiracji, ale wciąż wyróżnia się organicznymi i antropomorficznymi odniesieniami. Niezależnie od przemian w twórczości artysty wyraźny jest w jego rzeźbach kunszt warsztatowy, co we współczesnej sztuce jest często pomijane.

TOMASZ KRZPIET - urodził się w 1986 roku. Ukończył Liceum Plastyczne w Zespole Szkół Plastycznych w Lublinie. W latach 2007 - 2012 Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby. W roku 2012 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Adama Myjaka.

Wystawy indywidualne: 2005 - Wystawa rzeźb w MDK nr 2 w Lublinie 2010 - Wystawa rzeźb w centrum handlowym GALA w Lublinie.

Brał także udział w licznych wystawach zbiorowych między innymi: 2006 - Prezentacja rzeźby na zbiorowej wystawie w MDK w Bychawie 2008 - Udział w wystawie prac studentów Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie w Bemowskim Centrum Kultury w Warszawie. 2008 - Udział w wystawie prac studentów Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie. 2009 - Udział w wystawie rzeźby studentów z kręgu ASP w Izabelińskim Centrum Kultury. 2010 - Udział w wystawie z okazji 80-lecia Lubelskiego Plastyka w Pałacu Sztuki w Krakowie. 2010 - Udział w wystawie z okazji 80-lecia Lubelskiego Plastyka w Zespole Szkół Plastycznych w Lublinie 2012 - Udział w Ogólnopolskiej Wystawie Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych 2012 - Udział w wystawie Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2012 w Galerii TEST w Warszawie 2013 - Udział w wystawie studentów z pracowni rzeźby prof. Adama Myjaka z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku. 2013 - Udział w wystawie pracowników Wydziału Artystycznego UMCS w Kraśniku

Nagrody i stypendia: 2005,2006,2007 - Stypendysta Marszałka Województwa Lubelskiego w dziedzinie twórczości artystycznej

    Aktualności

    Data dodania
    7 stycznia 2014