Hommage à Noir

Hommage à Noir

 Czerń — kolor najszlachetniejszy, najciemniejsza z barw. Otchłań i nieskończoność. Kolor o wielu znaczeniach, zależnych od kontekstu kulturowego. W kulturze europejskiej — antagonista światła, symbolu zbawienia, kolor grzechu, potępienia i śmierci. W innych kulturach jest postrzegany jako symbol szczęścia i doświadczenia życiowego.

 Tytuł wystawy Hommage à Noir jest pretekstem do odkrywania rzeczywistości poza czasem, a w zasadzie poza codziennym sposobem jego odczuwania. Czerń zrodzona ze światła daje nam poczucie przechodzenia w inny wymiar. Każdy z artystów prezentujących prace na tej wystawie, wykorzystuje czerń na swój własny sposób, korzystając z różnych technik graficznych. Jednak ważniejsze jest emocjonalna wartość tego koloru, ponieważ artysta decydujący się na jego użycie stawia się w bardzo trudnej sytuacji. Jak bowiem pokazać emocje towarzyszące procesowi twórczemu bez akcentów kolorystycznych. Jak pokazać radość, cierpienie, ciepło i zimno gdy nie używamy innych kolorów? Jak porozumieć się z odbiorcą obrazu by pokazać mu związek dzieła ze współczesnością, z otaczającym nas światem, z wpływem muzyki, filmu, poezji?  Odpowiedzi na te pytania należy szukać analizując prezentowane prace, odwoływać się do własnej wrażliwości i swojego indywidualnego sposobu rozumienia świata. Niedopowiedzenia wynikające z braku zrozumienia, dają nam pretekst do dalszej analizy i rozważań.

 

 Na wystawie zaprezentują swoje prace:

Krzysztof Szymanowicz, Jan Ferenc, Jacek Szewczyk, Grzegorz Dobiesław Mazurek, Grzegorz Hańderek, Zbigniew Liwak, Małgorzata Bałdyga, Danuta Kuciak, Sebastian Smit, Marcin Maron, Jacek Wierzchoś, Lech Mazurek, Radosław Skóra, Andrzej Kalina, Piotr Żaczek, Piotr Lech, Krzysztof Rukasz

 Kuratorzy: Sebastian Smit, Li Xu

 

 Otwarcie wystawy:

8 Marca 2019 r., godzina 15

Wystawa czynna: 09-02-2019 — 18-03-2019

 

Miejsce wystawy:

NAMSEOUL University Art Center  Gallery IANG Seoul, Korea Południowa

    Aktualności

    Data dodania
    1 marca 2019