dr hab. Krzysztof Rukasz i prof. dr hab. Krzysztof Szymanowicz – (PAR)ALAKSA w HDLU w Zagrzebiu

W dniu 1 marca Dziekan Akademii Sztuki w Zagrzebiu profesor Tomislav Buntak oficjalnie otworzył w Galerii Prsten dwie retrospektywne wystawy lubelskich grafików dra hab. Krzysztofa Rukasza i prof. dra hab. Krzysztofa Szymanowicza . Artyści przedstawili  chorwackiej publiczności ponad 160 prac wykonanych w technikach litografii i linorytu w formatach od 10 x 10 cm do 200 x 140 cm.  Wystawy te noszą jeden wspólny tytuł  (PAR)ALAKSA  i są wyborem grafik  z  ponad 30 lat pracy twórczej obu artystów.  Pomysłodawcą tytułu całego projektu jest kurator obu ekspozycji profesor Tomislav Pletenac.  Artyści po raz pierwszy zrealizowali tego typu wspólne przedsięwzięcie, w ramach którego prezentują swoje wystawy indywidualne w tym samym czasie i w tej samej przestrzeni galeryjnej. Ten eksperyment wystawienniczy dał bardzo ciekawy,  pozytywny rezultat ,  zaskakując nie tylko chorwackich widzów, krytyków  ale i samych twórców. Lecz na tym nie kończy się ta artystyczna konfrontacja. Galeria Prsten jest częścią większej całości , a dokładnie rzecz biorąc jest jedną z przestrzeni wystawienniczych  Dom Hrvatsko Drustvo Likovnih Umjetnika (Domu Chorwackiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków) mieszczącego się w Pawilonie Mestrowić, biorącego swoją nazwę od jego architekta i pomysłodawcy słynnego chorwackiego artysty rzeźbiarza Ivana Mestrovića. W tym samym czasie i w tym samym budynku, ale w innej przestrzeni wystawienniczej zaprezentował  swoją wystawę czołowy chorwacki twórca konceptualny Dalibor Martinis , który przedstawił dzieło video zatytułowane „Nemam vremena”.  W ten sposób każdy z widzów miał możliwość zapoznania się z twórczością trzech artystów, mógł poznać odmienne postawy artystyczne, bezpośrednio konfrontować je ze sobą  w obrębie jednej dziedziny, jak i w szerszym zakresie obejmującym różne kierunki i style . Ten pozorny dysonans spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony widzów, organizatorów i znawców tematu. Okazało się, że żadna z prezentacji nic nie traci, a wręcz zyskuje na wzajemnym sąsiedztwie. Różne, często dalece odmienne formy kreacji artystycznej mogą nie walczyć  ze sobą , a z powodzeniem współistnieć i uzupełniać się wzajemnie dając widzowi możliwość poznania piękna różnorodności,  jakie zawiera się w sztuce.

Wernisaż uświetnił mini recital słynnego chorwackiego gitarzysty Maestro Ante Gelo, któremu towarzyszyła Doris, młoda wokalistka z Zagrzebia. Ante Gelo to artysta współpracujący z największymi gwiazdami muzyki popularnej i jazzowej w Chorwacji. Artysta występował na słynnych światowych scenach koncertowych: L'Olympia w Paryżu, Royal Albert Hall w Londynie, Wiener Konzerthaus w Wiedniu, Carnegie Hall w Nowym Jorku i w Sydney Opera House.

Projekt (PAR)ALAKSA został zorganizowany w ramach umowy o współpracy pomiędzy Akademią Sztuki w Zagrzebiu i Instytutem Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Wystawy powstały pod patronatem promocyjnym i finansowym Pana Ambasadora Andrzeja Jasionowskiego i Ambasady RP w Zagrzebiu. Głównym organizatorem było Chorwackie Stowarzyszenie Artystów Plastyków.

Artyści dziękują wszystkim instytucjom i organizatorom, którzy wsparli projekt (PAR)ALAKSA

Specjalne podziękowania dla :

Pani Mariny Hercigonji z Ambasady RP w Zagrzebiu

Pana Dziekana profesora Tomislava Buntaka

Pana Prodziekana doc. Dr Mirana Sabića

Pana Profesora Josipa Baće

Pani Dyrektor HDLU Ivany Andabaki

Pani Martiny Miholić z Galerii Prsten

Pana Profesora Tomislava Pletenaca

Pana Maestro Ante Gelo i Pani Doris


Tekst kuratorski Profesora Tomisłava Pletenaca :

www.hdlu.hr/eng/2023/02/exhibition-krzysztof-rukasz-krzysztof-szymanowicz-paralaksa/

Informacje o Wystawie:

www.hdlu.hr/2023/02/izlozba-krzysztof-rukasz-i-krzysztof-szymanowicz-paralaksa/

www.facebook.com/HDLU-Hrvatsko-Drustvo-Likovnih-UmjetnikaCroatian-Association-of-Artists-114378418595330/

www.facebook.com/PolishEmbassyZagreb/

www.culturenet.hr/hr/krzysztof-rukasz-i-krzysztof-szymanowicz-par-alaksa-191420/191420

 

    Aktualności

    Autor
    Julia Maj
    Data dodania
    16 marca 2023