Filmowe czwartki online - 23 XII 2021 r. oraz 31 XII 2021 r.

Na najbliższe dwa tygodnie polecamy noworoczny klasyk:

«ИРОНИЯ СУДЬБЫ, ИЛИ С ЛЕГКИМ ПАРОМ!» (pol. „Szczęśliwego Nowego Roku”)

Reżyseria: Eldar Riazanow
Obsada: Barbara Brylska (Nadia), Andriej Miagkow (Żenia), Jurii Jakowlew (Ippolit), Liubow Sokolowa (Matka Nadii), Aleksandr Szyrwindt (Pasza, przyjaciel Żenii), Olga Naumenko (Galia) i in.
Premiera: 1975
Produkcja: ZSRR
Gatunek: Komedia romantyczna
Długość: I cz. – 100 min, II cz. – 84 min.
Wersja językowa: rosyjska

Jeden z klasyków kina rosyjskiego. Grupa starych przyjaciół ma w zwyczaju spędzać Sylwestra w publicznej łaźni. Podczas jednej z zabaw, będącej wieczorem kawalerskim Żenii, nadmiar wódki sprawia, że dwóch kumpli traci świadomość. Pojawia się problem – jeden z nich, Pawlik, miał lecieć do Leningradu, by powitać Nowy Rok ze swą ukochaną. Pijani przyjaciele nie są w stanie przypomnieć sobie, który z nich i po co miał lecieć. Do samolotu, przy pomocy kolegów, trafia Żenia. Mężczyzna budzi się na leningradzkim lotnisku. Pewien, że wciąż znajduje się w Moskwie, wzywa taksówkę i jedzie do domu. Nazwa ulicy, wygląd budynku i numer mieszkania zgadzają się. Nawet klucz pasuje – ot, typowe sowieckie budownictwo. Nie sposób wyobrazić sobie zaskoczenia Nadii, gdy ta, wchodząc do mieszkania, zastaje w łóżku półnagiego mężczyznę. Co więcej, wraz z Nadią, znajduje go jej narzeczony.

„Ironia losu” stała się w Rosji filmem kultowym dla wszystkich pokoleń i takim niezastąpionym atrybutem Nowego Roku jak choinka, Dziadek Mróz i szampan itd. Podczas gdy na Zachodzie w okresie świątecznym w telewizji króluje „Kevin sam w domu”, to każdemu Rosjaninowi trudno wyobrazić sobie Nowy Rok bez kolejnego pokazu „Ironii losu” (na kilku kanałach jednocześnie!). Główna rola w filmie przypadła polskiej aktorce, później – jednej z największych gwiazd ZSRR - Barbarze Brylskiej.

Film można obejrzeć na oficjalnej stronie wytwórni filmowej „Mosfilm” oraz na portalu Culture.ru:

https://cinema.mosfilm.ru/films/35162/

https://www.youtube.com/watch?v=lVpmZnRIMKs

https://www.youtube.com/watch?v=5TmGPeowN-0

https://www.culture.ru/movies/2607/ironiya-sudby-ili-s-legkim-parom

 

    Aktualności

    Data dodania
    22 grudnia 2021