7 opowiadań na wakacje

Polecamy siedem niedługich opowiadań z klasyki rosyjskiej – idealnych na wakacyjny czas. Pod podanymi linkami książki te dostępne są w wersji online oraz audio.

Anton Czechow – „Rozmowa pijanego z trzeźwym diabłem” (ros. «Беседа пьяного с трезвым чертом»)
Opowiadanie „Rozmowa pijanego z trzeźwym diabłem” to miniatura opowiadająca o spotkaniu dość pijanego emerytowanego sekretarza kolegialnego Łachmatowa z diabłem, który mu się ukazał. Nieproszony gość okazuje się gadatliwym stworzeniem, które zresztą doświadczyło tych samych wykroczeń i niedogodności w służbie, co gospodarz uczty.
Historia ta została napisana i po raz pierwszy opublikowana w 1886 roku i opatrzona podpisem „Człowiek bez śledziony”.

https://www.culture.ru/books/965/beseda-pyanogo-s-trezvym-chertom

Aleksandr Grin – „Włóczęga i naczelnik więzienia” (ros. «Бродяга и начальник тюрьмы»)
Podstawą fabularną miniatury „Włóczęga i naczelnik więzienia” stanowi przypadkowe spotkanie naczelnika prowincjonalnego więzienia miejskiego ze skazańcem-włóczęgą – pewnym „rozdartym podmiotem”, którego przyprowadzono do naczelnika Pinkertona, aby wykopał klomby.
Historia została napisana i po raz pierwszy opublikowana w 1924 roku w zbiorze pt. Serce pustyni.

https://www.culture.ru/books/231/brodyaga-i-nachalnik-tyurmy

Afanasij Fet – „Kaktus” (ros. «Кактус»)
Opowiadanie „Kaktus” Afanasija Feta poświęcone jest autobiograficznemu epizodowi z życia autora, który sięga 1856 roku. Bohater liryczny, w imieniu którego prowadzona jest narracja, w młodości służył w armii i mieszkał w Moskwie. Tam poznał swojego dawnego przyjaciela Apollona Grigoriewa, który pewnego dnia zapoznał go z wyjątkowym talentem wokalnym cygańskiej dziewczyny Steszy z chóru Iwana Wasiliewa.

https://www.culture.ru/books/691/kaktus

Wsiewołod Garszyn – „Bardzo krótki romans” (ros. «Очень коротенький роман»)
Opowiadanie Wsiewołoda Garszyna „Bardzo krótki romans” to apel lirycznego bohatera – „młodzieńca na drewnianej nodze”” – do czytelnika. Jest on niepełnosprawnym weteranem wojennym, który zgłosił się na ochotnika, by sprostać ideałom swojej narzeczonej, gdyż „uczciwi ludzie potwierdzają swoje słowa czynem”. Panna młoda nie dotrzymała obietnicy, że poślubi powracającego bohatera i wybrała jednak innego.

https://www.culture.ru/books/560/ochen-korotenkii-roman

Aleksandr Kuprin – „Cudowny doktor” (ros. «Чудесный доктор»)
„Cudowny doktor” to wzruszająca bożonarodzeniowa opowieść Aleksandra Kuprina. Dwóch chłopców ze zubożałej rodziny Miercałowych wraca do domu ulicami przyozdobionymi świątecznymi dekoracjami – do piwnicy, gdzie czeka na nich ich matka, chora siostra i głodne niemowlę. Będąca w tarapatach głowa rodziny, nie mogąc pomóc swoim bliskim, w świąteczny wieczór ucieka z domu i przypadkowo spotyka lekarza, który ratuje chore dziecko i całą rodzinę, daje pieniądze i dodaje sił zmęczonym. Zdarzenie to jest podobne do cudu, co też sugeruje tytuł opowieści. Po pojawieniu się tej niezwykłej postaci ubogie, nieudane życie Miercałowych ulega zupełnej odmianie: dzieci wracają do zdrowia, ojciec odnajduje swoje miejsce, a chłopcy zostają wysyłani do gimnazjum.

https://www.culture.ru/books/137/chudesnyi-doktor

Siergiej Jesienin – „Biała woda” (ros. «У белой воды»)
Opowiadanie Siergieja Jesienina „Nad białą wodą”, którego głównym bohaterem jest żona rybaka Palaga porusza złożony temat moralnego konfliktu między duchową czystością i grzesznością cielesnej zmysłowości. Tytuł opowieści odsyła do tzw. „Białej Wody” (ros. «Беловодье») – legendarnego, utopijnego kraju wolności z rosyjskich podań ludowych XVII – XIX wieku, który według staroobrzędowców znajdował się gdzieś na Wschodzie, a jego realnym prototypem miał być region Buchtarma na Ałtaju.
https://www.culture.ru/books/205/u-beloi-vody

Nikołaj Leskow – „Balwierz-artysta” (ros. «Тупейный художник»)
Akcja opowiadania „Balwierz-artysta” Nikołaja Leskowa rozgrywa się w teatrze pańszczyźnianym hrabiego Kamieńskiego, słynącego ze swojego okrucieństwa. Arkadij, który służy w teatrze jako fryzjer postanawia potajemnie uprowadzić swoją ukochaną – aktorkę pańszczyźnianą Lubę, po tym jak dowiaduje się, że hrabia okazuje wobec niej szczególne zainteresowanie. Pościg dopada kochanków w domu duchownego: Luba zostaje wysłana do chlewu, a Arkadij do wojska. Po kilku latach służby Arkadij, otrzymawszy stopień oficerski i tytuł szlachecki, wraca, by wykupić Lubę, jednak w nocy zostaje okradziony i zabity przez oberżystę.

https://www.culture.ru/books/283/tupeinyi-khudozhnik

Źródło:
https://www.culture.ru/themes/518/chitaem-na-begu-sem-klassicheskikh-rasskazov

 

    Aktualności

    Data dodania
    5 sierpnia 2020