Za nami XII Noc Biologów

Za nami XII edycja Nocy Biologów. Jak co roku tłumy pasjonatów przyrody odwiedziły Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS, by podejrzeć z bliska fascynujący świat roślin i zwierząt, odkryć tajemnice grzybów, bakterii i anatomii ludzkiego ciała. Były wykłady, warsztaty, pokazy i niezwykłe eksperymenty.

Nauka biologii to nie tylko teoria, ale także i praktyka – zaskakujące eksperymenty, fascynująca przygoda, połączona z kreatywną zabawą. O tym mogli przekonać się ci, którzy 13 stycznia br. odwiedzili Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS.
XII edycja Nocy Biologów 2023 została zainaugurowana w „Galerii Pod Palmą” w holu budynku WBiB UMCS. Inauguracji towarzyszyło otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Piękne i niezwykłe – obrazki z życia ważek”, autorstwa dr hab. Pawła Buczyńskiego, prof. Uczelni, mgr Agnieszki Tańczuk z Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody WBiB UMCS oraz dr hab. Edyty Buczyńskiej, prof. UP z zaprzyjaźnionej Katedry Zoologii i Ekologii Zwierząt UP.

- UMCS to jeden z 36 ośrodków w całej Polsce, które uczestniczą w ogólnopolskiej inicjatywie Noc Biologów. Cztery z nich znajdują w Lublinie, dzięki czemu nasze miasto jest na 3 miejscu, zaraz po Poznaniu i Krakowie. W ramach całej Nocy Biologów zaplanowano w Polsce ponad tysiąc trzysta wydarzeń, a hasłem tegorocznej edycji jest „Woda - źródło życia - teraźniejszość i przyszłość” – przypomniała dr hab. Joanna Czarnecka, prof. Uczelni, dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.
W tym roku UMCS przygotował dla uczestników ponad sto godzin zajęć stacjonarnych z zakresu nauk biologicznych – w tym 22 laboratoria i pokazy, 7 wykładów, wystawy fotograficzne, pokazy filmowe oraz grę terenową, a dla tych, którzy nie mogli pojawić się osobiście, przedpołudniową sesję wykładów online.

- Bardzo się cieszę, że Noc Biologów już po raz dwunasty odbywa się w naszym Uniwersytecie. Co roku Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS dokłada wszelkich starań, żeby promować naukę i temu również służy ta impreza. To bardzo ważna inicjatywa przybliżająca wiedzę biologiczną oraz warsztat pracy biologa. Dziękuję wszystkim zaangażowanym osobom w prace nad tym wydarzeniem, zarówno kadrze akademickiej, jak i studentom i członkom kół naukowych WBiB UMCS. Nie mam wątpliwości co do tego, że ta noc będzie ciekawa i inspirująca – powiedziała prof. dr hab. Dorota Kołodyńska, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS.

W programie tegorocznej Nocy Biologów nie zabrakło pokazów i warsztatów już sprawdzonych, znanych z wcześniejszych edycji, tj. „Elektryczne rośliny”, przedstawiające różne aspekty powstawania i wykorzystywania napięcia elektrycznego w organizmach roślinnych, „Opowieści z krypty”, prezentujące wybrane narządy anatomiczne człowieka oraz ciekawostki dotyczące ich budowy i funkcjonowania, a także warsztaty pn. „Bezkręgowce na wyciągnięcie ręki”, podczas których uczestnicy mogli samodzielnie wykonać preparat mikroskopowy z żywym organizmem, a nawet poobserwować i „pogłaskać” żywe owady tropikalne czy spotkać się „oko w oko” z jadowitymi pająkami i skorpionami.

Wśród nowych propozycji zajęć znalazły się tematy dotyczące m.in. fluorescencji i fosforescencji w przyrodzie, bioróżnorodności, żywienia, działania mózgu i narządów zmysłów, a nawet DNA i hodowli komórek roślinnych i zwierzęcych. Uczestnicy, biorąc udział w prostych doświadczeniach i eksperymentach, mogli wcielić się zarówno w rolę młodego laboranta, detektywa, producenta kosmetyków, poznać bliżej warsztat pracy biologa, jak i biotechnologa oraz tajemnice tej wspaniałej, zaskakującej i wciąż rozwijającej się dziedziny wiedzy, dotyczącej niemal każdego aspektu życia człowieka.



Fot. Bartosz Proll

 

 

    Aktualności

    Autor
    Klaudia Olender
    Data dodania
    14 stycznia 2023