XXI Spotkania z fizyką

31 marca br. dobiegł końca cykl wykładów popularyzujących fizykę, pod nazwą „Spotkania z fizyką”. W tym roku była to dwudziesta pierwsza edycja przedsięwzięcia. Jak zwykle, wykłady odbywały się we wszystkie soboty marca.

Serię wystąpień rozpoczął prof. dr hab. Marek Rogatko wykładem pt. „Potwory w Kosmosie”. Była to swoista podróż przez Wszechświat, pełen różnych obiektów – takich jak mgławice, białe karły, gwiazdy neutronowe, czarne dziury. Niektóre z nich poszczycić się mogą nader groźnymi nazwami, jak gwiazdy „wampiry” czy „Czarne wdowy”. Wykład zilustrowano prezentacją audiowizualną.

W kolejną sobotę dr Waldemar Berej oraz mgr Marek Budziński opowiedzieli o technice ciekłokrystalicznej, w wykładzie pt. „Walka o jasność, czyli specjalne folie optyczne w wyświetlaczach ciekłokrystalicznych (LCD)”. Po około godzinnym wystąpieniu chętni mogli udać się wraz z mgr Romanem Kazańskim na zwiedzanie Muzeum Fizyki.

Trzeci wykład pt. „Izotopy promieniotwórcze w środowisku naturalnym” poprowadził dr Zbigniew Surowiec, pracownik Zakładu Metod Jądrowych IF UMCS, który mówił m.in. o źródłach promieniowania w środowisku naturalnym oraz o skutkach jakie może powodować.

Prof. dr hab. Tadeusz Domański opowiadał, na czwartym spotkaniu, o zjawiskach nadciekłości i nadprzewodnictwa. W wystąpieniu pt. „Nadciecze i nadprzewodniki” wyjaśnił fenomen tych zjawisk i przedstawił fascynujące własności nadcieczy oraz materiałów nadprzewodzących.

Ostatni wykład „XXI Spotkań z fizyką” pt. „Paradoksy mikroświata” wygłosił prof. dr hab. Andrzej Góźdź. Prowadzący, zabierając słuchaczy w podróż przez Wszechświat – od obiektów największych do tych najmniejszych, zwrócił uwagę, że w świecie obiektów o rozmiarach pojedynczych atomów, obowiązują prawa fizyki kwantowej oraz co więcej, obowiązuje wręcz inna logika od tej, do jakiej przywykliśmy, czym skutecznie przyciągnął uwagę widowni. Demonstracje do tego wykładu, jak również do wcześniejszych, przeprowadzał mgr Juliusz Ciemniewski.

Rokroczne wykłady adresowane są do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz do nauczycieli. Jak przyznaje dr Jerzy Kraśkiewicz, organizator „Spotkań z fizyką” – „Najczęściej, uczestnikami wykładów są licealiści i nauczyciele ze szkół województwa lubelskiego, w tym oczywiście także z Lublina. Największym zainteresowaniem cieszą się demonstracje zjawisk fizycznych oraz doświadczenia, będące ilustracjami i uzupełnieniem do omawianych na wykładach treści”. Co najważniejsze wykłady są całkowicie bezpłatne – podkreśla dr Kraśkiewicz.

Celem spotkań jest przede wszystkim popularyzacja fizyki wśród młodzieży licealnej, uzupełnienie wiadomości z tej dziedziny, jak również pokazanie w sposób atrakcyjny jej znaczenia we współczesnym rozumieniu zjawisk przyrody.

    Aktualności

    Data dodania
    31 marca 2012