Wyzwania współczesnej neuroinformatyki. Podcast „Głos nauki”

Dzisiejszy świat rozwija się w niesłychanie szybkim tempie. Coś, co jeszcze kilka lat temu wydawałoby się nie do pomyślenia, dziś dzieje się na naszych oczach. Jakie są wyzwania współczesnej informatyki? Co wiemy o interfejsach mózg-komputer i jak technologia może pomóc osobom chorym? Tego dowiemy się w najnowszym odcinku podcastu „Głos nauki”, którego gościem była dr Anna Gajos-Balińska z Katedry Neuroinformatyki i Inżynierii Biomedycznej UMCS.

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Freepik)

„(...) Interfejsy mózg-komputer, czyli BCI, to systemy, które odczytują nasz sygnał neuronalny, próbują go w jakiś sposób zinterpretować i na tej podstawie wykonać akcję. Przykładowo: jeżeli będziemy myśleć o ruchu lewą ręką, to komputer spróbuje to zinterpretować np. w taki sposób, żeby kursor na monitorze poruszył się w lewą stronę. Chodzi o tłumaczenie naszych myśli na coś, co zrobi za nas komputer. Co więcej wykorzystuje się do tego metody neuroobrazowania. Jedną z nich jest EEG (...)” – mówi ekspertka.


Dr Anna Gajos-Balińska – adiunkt w Katedrze Neuroinformatyki i Inżynierii Biomedycznej UMCS. Jej zainteresowania naukowe to przetwarzanie sygnałów biomedycznych i algorytmika. Elektroencefalografią zajmuje się od 12 lat. Jej badania koncentrują się na analizie sygnałów EEG, optymalizacji algorytmów oraz zastosowaniach wysokowydajnych obliczeń w neuroinformatyce. Współpracuje przy badaniach nad modelowaniem aktywności kory mózgowej i analizą ilościową sygnałów biomedycznych. Koordynatorka projektu Akademia Programowania UMCS, opiekunka Studenckiego Koła Algorytmicznego i pasjonatka mózgu. W wolnym czasie lubi czytać, grać w planszówki i chodzić na grzyby.

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    6 czerwca 2025