Wystawa „Grafika książki naukowej Wydawnictwa UMCS”

8 maja w Sali Muzeum UMCS odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Grafika książki naukowej Wydawnictwa UMCS”. Wernisaż wpisuje się w X Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Oficjalnie zainaugurował go JM Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski.

Wydawnictwo UMCS może pochwalić się 67-letnią historią i tysiącami wypuszczonych w świat publikacji (dość powiedzieć, że w ostatnich dwóch latach opublikowano blisko 400 tytułów), które niejednokrotnie zdobywały uznanie w licznych konkursach w kraju i poza jego granicami. Rozpiętość oferowanych tekstów świadczy o otwarciu na różne formy wypowiedzi: od naukowej, przez publicystyczną i albumową po beletrystykę czy poezję – jednak zasadniczym zrębem wydawnictw są monografie i czasopisma naukowe.

Wystawa „Grafika książki naukowej Wydawnictwa UMCS” przedstawia dorobek oficyny pod względem artystycznym i typograficznym, prezentując nie tylko wybrane egzemplarze, ale także sylwetki opracowujących je grafików, wybrane nagrody i odznaczenia, zdobyte przez Wydawnictwo, oraz sam proces powstawania gotowej do finalnego druku książki (m.in. proofy, szkice, wydruki próbne). Ideą, która patronowała przygotowywaniu wystawy, była chęć wyeksponowania licznych oryginalnych i nadających niepowtarzalny charakter okładek publikacji Wydawnictwa UMCS.

Pomysł zaprezentowania w syntetycznej formie dorobku Wydawnictwa wydał się początkowo dość karkołomnym przedsięwzięciem, jednak dzięki pomocy jego Pracowników udało się wyodrębnić wyrazisty korpus materiałów. Zasadniczą uwagę zwrócono na ostatnie lata działalności oficyny, przedstawiając szerszy wybór książek z tego okresu. Aby wyraźniej zaakcentować ciągłość podejmowanych prac, wyeksponowano grupę grafików od dłuższego czasu współpracujących z Wydawnictwem UMCS. Na wystawie można dokładniej przyjrzeć się przekrojowi prac: Zofii Kopel-Szulc, Marty i Zdzisława Kwiatkowskich, Jerzego Durakiewicza i Krzysztofa Rumowskiego. Ostatnie dwa lata funkcjonowania Wydawnictwa reprezentuje bardziej liczna grupa autorów typograficznego kształtu publikacji - jest im poświęcona odrębna część wystawy.

 

    Aktualności

    Data dodania
    9 maja 2013