Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Wykonywanie ekspertyz i zleceń naukowo-badawczych, nowe programy edukacyjne i promujące zdrowie, realizacja polityki senioralnej czy praca nad substancjami o potencjalnym wykorzystaniu w terapii chorób nowotworowych, neurodegeneracyjnych i metabolicznych – m.in. takie zadania wejdą w zakres współpracy, którą Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej sformalizował z Instytutem Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki.
Umowa została podpisana 20 marca w Centrum ECOTECH-COMPLEX podczas seminarium środowisk naukowych. Uczelnię reprezentował rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski i prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką prof. Zbigniew Pastuszak, zaś Instytut – dyrektor IMW dr Jerzy Kuliński oraz jego zastępca ds. naukowych – dr hab. n. o zdr. Magdalena Florek-Łuszczki, prof. IMW. W wydarzeniu wziął także udział dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych dr hab. Grzegorz Janusz, prof. UMCS.
Rektor prof. Radosław Dobrowolski zaznaczył na wstępie, że spotkanie jest oficjalnym potwierdzeniem działań podejmowanych wspólnie z IMW: „Cieszę się ogromnie, że formalizujemy naszą współpracę z Instytutem Medycyny Wsi. (…) Kooperacja ta jest realizowana co najmniej od kilkunastu lat przez pracowników różnych wydziałów i instytutów (…). Dzisiaj w sposób szczególny towarzyszą nam reprezentanci nauk biologicznych, bo ten obszar będzie przedmiotem szczególnych zainteresowań, ale spektrum naszych działań nie ogranicza się wyłącznie do tej dyscypliny. Owocna współpraca od wielu lat jest bowiem realizowana np. z pracownikami Instytutu Socjologii, a perspektywa jej rozszerzenia dotyczy również przedstawicieli nauk o Ziemi i środowisku oraz specjalistów z zakresu prawa i informatyki”.
Dr Jerzy Kuliński w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie pracy zespołowej: „Stwierdzić należy, że w grupie można więcej. Uniwersytet ma swoją ugruntowaną pozycję na rynku naukowym, my również, i wydaje się, że możemy się uzupełniać w pewnych zakresach. Posiadamy np. bazę pacjentów, z którymi można pracować naukowo (…). Na pewno będziemy też chcieli szkolić studentów oraz wykorzystywać bazę naukową UMCS, jak chociażby nowoczesny tomograf dostępny w ECOTECH-COMPLEX”.
Jak dodał prof. Zbigniew Pastuszak: „Ta współpraca (…) ma również na celu wzajemne wsparcie wszystkich procesów badawczych, które są prowadzone w obu instytutacjach. Z tego powodu zaprosiliśmy do udziału w seminarium przedstawicieli różnych dyscyplin, m.in. socjologii, geografii, biologii, chemii czy informatyki, w tym specjalistów z zakresu AI”.
Słowa te potwierdził dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych dr hab. Grzegorz Janusz, prof. UMCS: „Instytut Medycyny Wsi posiada możliwości techniczne, a nasi naukowcy wysokie kompetencje w zakresie m.in. biologii, chemii, socjologii, geografii czy informatyki. To jest właśnie przyszłość nauki – dzięki współpracy specjalistów reprezentujących różne dyscypliny powstają nowe, rewolucyjne rozwiązania”.
O szczegółach współpracy opowiedziała prof. Magdalena Florek-Łuszczki: „Zakład Fizjologii Zwierząt i Toksykologii Instytutu Medycyny Wsi realizuje z UMCS wspólny projekt (…) ukierunkowany na badanie nowych substancji pochodzenia naturalnego i nie tylko, które będą mogły w przyszłości być wykorzystywane w leczeniu chorób neurologicznych jak Alzheimer czy padaczka. (…) Kolejnym ważnym obszarem potencjalnej współpracy są badania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Mamy już pewne doświadczenia w tym zakresie. (…) Obecnie zajmujemy się także wykorzystaniem tzw. sztucznego nosa do wykrywania mikroorganizmów i potwierdzania czystości mikrobiologicznej wody”.
We współpracę zaangażowane będą różne jednostki uniwersyteckie, m.in. Instytuty: Nauk Chemicznych, Socjologii, Filozofii i Nauk Biologicznych. Strony będą realizować wspólne projekty naukowo-badawcze, rozwojowe, aplikacyjne oraz edukacyjne, a zakres możliwej kooperacji jest szeroki. Wśród zadań są m.in.:
W trakcie seminarium z udziałem pracowników UMCS i IMW przedstawiono główne obszary zainteresowań naukowo-badawczych obu instytucji. Wydarzenie było także okazją do nawiązania kontaktów i powstania nowych pomysłów w ramach procesów dydaktycznych oraz projektowych.
Fot. Bartosz Proll, Michał Piłat