Współpraca UMCS i Fundacji Teren Otwarty

W środę 28 kwietnia podpisane zostało porozumienie między UMCS a Fundacją Teren Otwarty. Dotyczyło ono wspólnego aplikowania o środki ministerialne w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” na działanie pod hasłem „Tydzień nauk humanistycznych w taktykach studiów miejskich”.

– Przedsięwzięcie zakłada realizację dwóch cykli seminaryjnych dla studentów kierunków humanistycznych, a także studentów gospodarki przestrzennej, w toku których postaramy się zaadaptować narzędzia wypracowane przez Fundację Teren Otwarty na potrzeby realizacji Muzeum Osiedli Mieszkaniowych do podstawy programowej zarówno studiów humanistycznych – we współpracy z e-Humanistyką i dzięki zaufaniu prof. dra hab. Jana Pomorskiego – oraz kierunku gospodarka przestrzennej za sprawą wspólnych doświadczeń realizacji transferu wiedzy i kompetencji pomiędzy Muzeum a UMCS w toku projektu „Fostering education on participatory processes” z dr hab. Dagmarą Kociubą. Trzecie seminarium miałoby być międzywydziałowym eksperymentem programowym w kierunku opracowania podstawy dla studiów miejskich, przeprowadzenia procesu „badań w działaniu”, angażującego mieszkańców różnorodnych osiedli dzielnicy Rury w dyskusje o potencjałach dla partycypacji różnych interesariuszy w toku transformacjach przestrzennych dzielnicy. Wspólne działania byłyby zwieńczone organizacją Tygodnia Nauk Humanistycznych w taktykach studiów miejskich przez studentów przy aktywnym udziale mieszkańców na terenie dzielnicy Rury – tłumaczy p. Paulina Paga Prezeska Zarządu Fundacji Teren Otwarty.

W przyszłości planowana jest również współpraca UMCS-u i Fundacji w ramach projektów realizowanych w Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska (CeReClimEn): 

– Liczymy, że przydatne okażą się doświadczenia Fundacji Teren Otwarty zdobywane w procesie konsultacji społecznych i poprzedzających je badaniach dotyczących funkcjonowania bioróżnorodności na osiedlach mieszkaniowych w świadomości ich mieszkańców, łączenia proekologicznych nurtów dyskusji z planowanymi zadaniami rozwojowymi opartych na sytuacjach foresightowych, realizowanych z mieszkańcami przez projektowanie potencjalnych scenariuszy i przewidywanie tendencji przekształceń przestrzennych w toku określonych kierunków rozwojowych. Chętnie podzielimy się wnioskami z dyskusji o jakości życia przestrzeni miejskich, a także dotyczącymi potencjałów dla działań rewitalizacyjnych zmierzających do zwiększenia oszczędności energetycznej budynków budowanych w latach 1970 czy humanizowania osiedli z początku lat 1990 i zwiększania powierzchni biologicznie czynnych na osiedlach przy zaangażowaniu przedsiębiorców prywatnych, administracji publicznej i mieszkańców – deklaruje p. Paulina Paga.

Fot. Bartosz Proll

 

    Aktualności

    Data dodania
    7 maja 2021