Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ponownie włącza się w akcję oddawania osocza od ozdrowieńców.
18 kwietnia 2020 r. po raz pierwszy w Polsce zostało pobrane od ozdrowieńca osocze w trakcie epidemii SARS-CoV-2. Z kolei już trzy dni później – 21 kwietnia w Klinice Chorób Zakaźnych w Lublinie została przetoczona pierwsza jednostka osocza.
– W Polsce przetoczono około 75 tysięcy jednostek osocza ozdrowieńczego – opowiada lek. med. Małgorzata Orzeł, Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. – W ostatnim czasie w związku z nasileniem się epidemii zapotrzebowanie na osocze ozdrowieńcze znacznie wzrosło, stąd nasz apel. Zgłaszajcie się Państwo do Centrum Krwiodawstwa, oddawajcie krew, oddawajcie osocze jako ozdrowieńcy (...). W całym województwie mamy 9 oddziałów terenowych, do których serdecznie zapraszamy ozdrowieńców, którzy mogą oddać krew pełną. Z pobranej krwi pełnej mamy jedną jednostkę osocza ozdrowieńczego do przekazania pacjentowi – tłumaczy. – Z jednej donacji osocza mamy aż 3 jednostki osocza ozdrowieńczego, które możemy wydać do lecznictwa, czyli taka jedna donacja może uratować życie 3 pacjentom. Wydaliśmy do tej pory ponad 5 tysięcy jednostek osocza ozdrowieńczego z naszego centrum – podkreśla lek. med. Małgorzata Orzeł.
Inicjatywa jest skierowana do wszystkich członków społeczności akademickiej, ich bliskich oraz znajomych, którzy przeszli przez chorobę COVID-19 i zostali uznani za osoby zdrowe, a także do mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny.
Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które zdaniem naukowców są skutecznym klinicznie oraz bezpiecznym sposobem wspomagania leczenia chorych na COVID-19. Jak wynika z badań, podanie osocza rekonwalescentów osobom chorym - może zmniejszyć śmiertelność u krytycznie chorych pacjentów. Prawie wszyscy pacjenci po terapii osoczem ozdrowieńców wykazują wzrost przeciwciał neutralizujących oraz zanik koronawirusa SARS-CoV-2.
Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, w którym Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie – lek. med. Małgorzata Orzeł zachęca do oddawania osocza i tłumaczy jakie wymagania należy spełnić.
W załączonej ulotce znajdują się szczegółowe informacje dotyczące procedury oddawania osocza oraz lista adresów Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, gdzie można uzyskać dodatkowe informacje o akcji.
Autorem rysunków i projektu graficznego jest prof. dr hab. Artur Popek z Wydziału Artystycznego UMCS.