UMCS podczas XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki

XVI Lubelski Festiwal Nauki odbył się w dniach 14-20 września 2019 roku pod hasłem „Nauka – technika – innowacje”.

W tegorocznej edycji wydarzenia udział wzięły zarówno lubelskie uczelnie wyższe – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, pełniąca funkcję głównego organizatora Politechnika Lubelska, jak i Urząd Miasta Lublin oraz około trzydzieści innych uczelni, instytutów naukowych i instytucji Lubelszczyzny. W ramach XVI LFN zgłoszono ponad 1400 projektów badawczych, edukacyjnych i artystycznych, z czego aż 130 odbyło się w trakcie Lubelskiego Pikniku Naukowego w dniu 15 września 2019 roku na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Fot. Bartosz Proll

Z ramienia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w XVI edycji Festiwalu udział wzięło jedenaście wydziałów oraz dziesięć jednostek uczelnianych na których zgłoszono 310 niezwykle ciekawych i różnorodnych projektów (w tym około 30 projektów piknikowych) skierowanych do szerokiego grona odbiorców, m.in. dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów oraz osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Projekty realizowane w trakcie Lubelskiego Pikniku Naukowego, w Uczelni i jednostkach naukowych nawiązywały zarówno do tegorocznego hasła festiwalu, jak i jubileuszu 75-lecia UMCS. Największym zainteresowaniem wśród uczestników festiwalu, oprócz wykładów, warsztatów i koncertów, cieszyły się eksperymenty, doświadczenia i pokazy na których uczniowie mieli okazję poznać tajniki  fascynującej wiedzy z zakresu chemii, fizyki, biologii, a nawet matematyki. Rzesze dzieci i młodzieży przyciągnęły szczególnie kreatywne projekty Uniwersytetu Dziecięcego UMCS, na których można było wykonać kultowego już slime lub dokonać pierwszych odkryć chemicznych. Na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS około stu uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych wzięło udział w podróży do wnętrza ludzkiego ciała poznając ciekawostki związane z budową organizmu człowieka, z kolei młodzi adepci przedszkola przenieśli się na Wydziale Chemii UMCS w magiczny świat doświadczeń, kolorowych sztuczek i fascynujących zjawisk, co pozwoliło im na poznanie nauki z niezwykle inspirującej, nie znanej dotychczas strony.

W wydarzeniach organizowanych w trakcie festiwalu udział wzięło niemalże 33 tysięcy osób, zaś na projektach zrealizowanych na  Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – ponad 8 tysięcy uczestników. Kolejny sukces całego przedsięwzięcia jest potwierdzeniem tego, że  Lubelski Festiwal Nauki na stałe wpisał się w kalendarz największych imprez popularno-naukowych w Polsce. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć wybranych projektów festiwalowych.

Autorka tekstu: dr Monika Baczewska-Ciupak

    Aktualności

    Data dodania
    1 października 2019