Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Gościem UMCS była wybitna amerykańska badaczka – dr Prineha Narang. 3 czerwca ekspertka wygłosiła wykład dla społeczności uniwersytetu i spotkała się z władzami i wykładowcami naszej uczelni. W spotkaniu z ramienia UMCS wzięli udział m.in.: prof. dr hab. Zbigniew Pastuszak (prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką), dr hab. Bożena Zgardzińska, prof. UMCS (zastępca Dyrektora Instytutu Fizyki), dr hab. Katarzyna Szymczyk, prof. UMCS (zastępca Dyrektora Instytutu Nauk Chemicznych) i prof. dr hab. Ryszard Zdyb (dyrektor Instytutu Fizyki).
Dr Prineha Narang jest profesorem nauk fizycznych, elektrotechniki i inżynierii komputerowej oraz profesorem Katedry Howarda Reissa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA). Wcześniej była adiunktem Computational Materials Science na Uniwersytecie Harvarda. Wśród zainteresowań naukowych dr Narang znajdują się m.in.: materiały, nanonauka, fizyka, fotonika oraz teoria i obliczenia.
Podczas swojej wizyty na UMCS badaczka wygłosiła wykład pt. „Driving quantum matter out-of-equilibrium: Towards scalable quantum technologies”, który odbył się w Auli Instytutu Fizyki. Po prelekcji miała miejsce sesja Q&A. Naukowczyni odpowiadała na pytania uczestników związane m.in. z jej pracą naukową i budowaniem kariery w szeroko rozumianej branży STEM. Wykład tak uznanej specjalistki był niepowtarzalną okazją dla studentów UMCS do poznania najnowszych trendów w badaniach w dziedzinie fizyki. Wydarzenie zostało zrealizowane we współpracy z Ambasadą USA w Warszawie.
W czasie swojego pobytu w Lublinie dr Narang odwiedziła też Amerykańskie Centrum Edukacji i Biznesu American Corner UMCS.
Treść: Magdalena Wołoszyn-Mróz, Maciej Szymoniak
Fot. Bartosz Proll, Michał Piłat