Rozmowa z Danielem Lalą - wiceprezesem Asseco Data Systems

W kwietniowym numerze „Wiadomości Uniwersyteckich” ukazał się wywiad z Danielem Lalą - wiceprezesem Asseco Data Systems pt. „Umowa Asseco i UMCS – nowe szanse i wyzwania”. Zachęcamy do lektury.

Jaka jest Pana wizja współpracy Asseco Data Systems z UMCS? Jakich efektów oczekuje firma i jakie znaczenie dla firmy ma niedawno podpisana umowa z największą uczelnią we wschodniej Polsce?

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest dla Asseco jednym ze strategicznych partnerów w obszarze szeroko pojętej współpracy. Mam świadomość, że UMCS jest największą uczelnią publiczną po wschodniej stronie Wisły, posiadającą znakomitą, opiniotwórczą markę. Bardzo się cieszę z podpisanej umowy, której forma oraz zakres były dyskutowane przez wiele miesięcy i nie mam wątpliwości, że stanowi ona pierwszy, bardzo ważny krok we wzajemnych relacjach. Chciałbym serdecznie podziękować panu rektorowi prof. Radosławowi Dobrowolskiemu za dużą otwartość i życzliwość. Liczę, że uda nam się wspólnie wykorzystać potencjał merytoryczny UMCS oraz doświadczenie technologiczne Asseco z korzyścią dla obu organizacji.

Jesteśmy zainteresowani wypracowaniem we współpracy z UMCS nowych standardów oraz narzędzi informatycznych, które będą stanowiły wzorzec dla innych uczelni zarówno publicznych, jak i prywatnych, w szczególności w obszarze zarządzania, np. szkołą doktorską, ewaluacją, jak i kształceniem. W zakresie projektów B+R zależy nam na działaniu w obszarze wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości. Wspólnie pragniemy ścisłej współpracy pomiędzy uczelnią a otoczeniem gospodarczym. W wymiarze edukacyjnym chętnie podzielimy się wiedzą naszych ekspertów, a także zorganizujemy staże i praktyki dla studentów.

Dodatkowo Lublin stanowi ważny ośrodek na akademickiej mapie Polski. UMCS jest członkiem Związku Uczelni Lubelskich i przez ten pryzmat jesteśmy zainteresowani również szerszą współpracą pomiędzy uczelniami a miastem. Jestem przekonany, że podpisana umowa to nowe szanse i wyzwania dla obu organizacji.

Jak ocenia Pan potencjał Centrum Ecotech-Complex pod kątem działalności, którą ADS zamierza tu prowadzić?

Bardzo wysoko oceniamy potencjał oraz przede wszystkim aktywność Centrum Ecotech-Complex. To jedna z przyczyn, która zachęciła nas do podpisania tego porozumienia, które nie ukrywamy, jest dla nas dużym wyzwaniem. Centrum dysponuje świetną infrastrukturą i wyposażeniem. Jednak przede wszystkim przekonało nas duże zaangażowanie i profesjonalizm pana rektora Radosława Dobrowolskiego oraz dyrektora Centrum Ecotech-Complex prof. Ryszarda Naskręckiego. O efektywności współpracy decydują przede wszystkim zaangażowani, kompetentni oraz otwarci na nowe pomysły partnerzy i takich tutaj w UMCS spotkaliśmy. Jest to najlepsza rekomendacja i zachęta do naszej współpracy.

Nauczanie z wykorzystaniem technik komunikacji elektronicznej oraz e-learningowych nie jest żadną nowością, chociaż większość uczelni traktowała je jako uzupełnienie tradycyjnych form dydaktyki. Pandemia koronawirusa sprawiła, że konieczność praktycznie całkowitego przejścia na nauczanie w trybie zdalnym w dość krótkim czasie zaskoczyła wszystkich. Jak w Pana ocenie polskie uczelnie poradziły sobie z tym wyzwaniem?

Rok 2020 zmienił podejście do cyfryzacji w naszej pracy i w życiu codziennym. Praca zdalna pozostanie z nami najpewniej na długo, a w wielu branżach będzie kontynuowana także po pandemii. Model hybrydowy, który zostanie wypracowany, łączący efekty pracy tradycyjnej z korzyściami pracy zdalnej, zdominuje wiele firm i instytucji. Także w zakresie edukacji, szczególnie wyższej, zachodzą ogromne zmiany. Studenci coraz częściej będą poszukiwać dobrych uczelni na całym świecie, co zwiększy konkurencję, ale także stworzy nowe szanse.

Asseco dopiero od kilku lat zajmuje się informatyzacją edukacji, ale bardzo szybko staliśmy się liderem na tym rynku. Coraz skuteczniej wchodzimy także z naszymi produktami i rozwiązaniami na rynki zagraniczne. Podejście do cyfryzacji procesu kształcenia jest bardzo zróżnicowane. Większość uczelni w Polsce zdała egzamin wymuszony przez pandemię i skutecznie poradziła sobie w sytuacji kryzysowej. Teraz nadszedł czas, żeby wykorzystać te doświadczenia i rozpocząć budowę rozwiązań docelowych, wspierających naukę w trybie hybrydowym. Większość z uczelni, z którymi współpracujemy, jest świadoma wyzwań i powagi sytuacji, ale także nowych możliwości, jakie daje transformacja cyfrowa. Jesteśmy w bardzo dobrym momencie, aby wspólnie te szanse i możliwości zamienić w sukces.

Jednym z obszarów działalności ADS jest program „Partnerstwo dla Uczelni”. Na czym on polega?

Traktujemy naszych kontrahentów jak partnerów, a nie klientów i taką filozofią kierujemy się od wielu lat. A dobrego partnera rozpoznaje się przede wszystkim w trudnych czasach. Takim sprawdzianem było zamknięcie uczelni w marcu 2020 r. W ciągu kilku dni powstała inicjatywa, w którą zaangażowały się Operator Chmury Krajowej oraz Google Polska. W prawdziwie ekspresowym tempie wdrożyliśmy Platformę Edukacyjną w kilkunastu uczelniach, które poprosiły nas o pomoc. Poświęciliśmy tysiące godzin pracy na to, żeby udało się zachować ciągłość procesów dydaktycznych i pomóc przetrwać naszym Partnerom w tej zupełnie nowej rzeczywistości. Działania te zostały wykonane całkowicie bezpłatnie i bez żadnych zobowiązań do dalszej współpracy. Projekt wspierały także organizacje takie jak KRASP, KRePUZ czy Fundacja Edukacyjna Perspektywy.

Program Partnerstwa opiera się na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Asseco współpracuje z ponad 50 uczelniami w Polsce. Uczelnie te są bardzo różnorodne, począwszy od dużych publicznych takich jak UMCS, Politechnika Śląska, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Akademia Marynarki Wojennej, poprzez uczelnie prywatne, a skończywszy na szkołach zawodowych. W ramach tej współpracy próbujemy stworzyć pewien standard w zakresie systemów informatycznych wspierających wszystkie obszary działalności uczelni. Istotnymi elementami tej strategii są cyfryzacja oraz wykorzystanie możliwości rozwiązań chmurowych.

Od kliku lat obserwujemy dynamiczny rozwój branży IT w Lublinie. Branża IT została m.in. wpisana do „Strategii Rozwoju Lublina na lata 2013–2020” jako jedna z branż priorytetowych Miasta. Swoje siedziby mają tu zarówno duże spółki, m.in. Asseco Data System, Asseco Business Solutions, jak i startupy. Skąd się wziął taki trend? Jak Pan ocenia potencjał Lublina w zakresie funkcjonowania i rozwoju branży IT?

Trend ten nie jest przypadkowy. To efekt wieloletniej, dobrej współpracy władz lokalnych z uczelniami i biznesem. Konsekwentne realizowanie strategii przez pana prezydenta dr. Krzysztofa Żuka i zespół dyrektora Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości dr. Mariusza Sagana daje efekty. Obserwowany w ostatnich latach postęp nie był łatwy, bo wymagał zbudowania całego ekosystemu — zaczynając od dobrej infrastruktury, po wysoką jakość kadry, a więc także wysoką jakość edukacji. Dobre firmy tworzą atrakcyjne miejsca pracy, a tym samym dobre warunki życia. W Lublinie się to udaje i wierzymy, że miasto oraz region mają jeszcze dużo potencjału do rozwoju.

Wywiad przeprowadziła Ewa Kawałko-Marczuk

    Aktualności

    Data dodania
    6 maja 2021