Relacja - Fotograf z Auschwitz

Kolejnym wydarzeniem organizowanym w ramach obchodów 70-lecia UMCS było spotkanie z Anną Dobrowolską, autorką książki pt. „Fotograf z Auschwitz”. Dodatkowo spotkanie wzbogacono projekcją filmu „Portrecista” w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego. Wydarzenie miało miejsce 25 lutego 2014 r. o godz. 11.00 w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS.

Głównym bohaterem zarówno książki, jak i filmu jest Wilhelm Brasse, który w czasie II wojny światowej pełnił funkcję fotografa w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Według jego własnych szacunków wykonał on ok. 50 tys. portretów więźniów.

Film dokumentalny wyświetlany w Sali Obrad dotyczył pracy tego właśnie fotografa w obozie. Była to opowieść o ofiarach zbrodni hitlerowskich, ich cierpieniu i śmierci. Podczas projekcji panowała pełna skupienia i szacunku cisza, a w oczach wielu uczestników spotkania można było dostrzec łzy.

Rozmowa, która później została przeprowadzona z Anną Dobrowolską, dotyczyła m.in. prac nad tworzeniem filmu i książki, która jest albumem wcześniej niepublikowanych zdjęć Wilhelma Brasse. Uczestnicy spotkania byli poruszeni treścią filmu, z pewnością wniósł on nowe refleksje dotyczące obozów koncentracyjnych i sytuacji więźniów do ich poglądów.

Organizacją wydarzenia zajął się Zakład Teorii Literatury, Zakład Językoznawstwa Ogólnego oraz Studenckie Koło Naukowe Medioznawców IFP UMCS.

Tekst opracowała Magdalena Zalewska
Koło Dziennikarskie Studentów Wydziału Humanistycznego UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    26 lutego 2014