Prof. Małgorzata Witko doktorem honoris causa UMCS

Prof. Małgorzata Witko dołączyła do grona doktorów honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uroczystość odbyła się 24 października w Auli Uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji UMCS i zgromadziła członków wspólnoty akademickiej, licznych gości oraz przyjaciół i współpracowników uhonorowanej uczonej.

Senat UMCS nadał tytuł dhc prof. Witko za wybitne osiągnięcia naukowe prowadzące do zastosowania metod chemii teoretycznej do badania katalizatorów i mechanizmów reakcji katalitycznych, a także za długoletnią i owocną współpracę z pracownikami Wydziału Chemii UMCS. Tytuł ten jest najwyższym wyróżnieniem i zarazem wyrazem największego uznania ze strony Uniwersytetu dla osób szczególnie zasłużonych dla nauki. Prof. Małgorzata Witko, wieloletnia dyrektorka Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN, została 88. doktorem honoris causa w historii naszej uczelni.

Uroczystości przewodniczył rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski, który przywitał wszystkich zebranych oraz gościa honorowego ceremonii. Laudację wygłosił prof. Janusz Ryczkowski – kierownik Katedry Technologii Chemicznej, będący jednocześnie promotorem nadania tytułu dhc prof. Witko. Wymienił on wybitne dokonania badaczki oraz zaznaczył, że w ubiegłym roku świętowała ona 50-lecie swojej pracy naukowej. Dyplom dhc odczytała prof. Małgorzata Grabarczyk – dyrektor Instytutu Nauk Chemicznych UMCS. Tradycyjnie podczas uroczystości był także czas na lectio doctoris, który wygłosiła prof. Małgorzata Witko.

W związku z obchodami 80-lecia Uniwersytetu uczona otrzymała także od rektora pamiątkową statuetkę z wizerunkiem patronki UMCS. Warto również wspomnieć, że prof. Witko uczestniczyła w jubileuszowym Międzynarodowym Kongresie Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja”. Jako panelistka wzięła udział w dyskusji pn. „Kobieca twarz innowacji technologicznych”.

Podczas uroczystości dhc o oprawę muzyczną zadbał Chór Instytutu Muzyki UMCS pod dyrekcją prof. Małgorzaty Nowak.


Prof. Małgorzata Witko urodziła się 17 lutego 1951 r. Jest absolwentką Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stopień doktora nauk chemicznych uzyskała w 1978 r. w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. Na podstawie rozprawy pt. „Utleniane węglowodorów na katalizatorach tlenkowych – badania metodami chemii kwantowej” w 1991 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego. Tytuł profesora nauk chemicznych został jej nadany w 1997 r. Obecnie pracuje w Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Polskiej Akademii Nauk.

Prof. Małgorzata Witko jest jedną z najbardziej rozpoznawanych uczonych w dziedzinie chemii kwantowej i katalizy, zaangażowaną w sprawy dotyczące miejsca instytutów PAN w systemie nauki w Polsce. Zainteresowania naukowe Pani Profesor koncentrują się wokół zastosowania chemii teoretycznej jako metody do badania katalizatorów i mechanizmów reakcji katalitycznych. Prof. Witko spopularyzowała metody chemii kwantowej jako równoległego i uzupełniającego do metod doświadczalnych narzędzia badań katalizatorów i reakcji katalitycznych.

Jest autorką bądź współautorką 166 prac naukowych. Cytowania tych publikacji przekroczyły liczbę 3300, indeks Hirscha wynosi H=33. Przez wiele lat współpracowała z najlepszymi jednostkami europejskimi prowadzącymi badania w zakresie katalizy m.in.: Fritz-Haber-Institut der Max-Planck-Gesellschaft w Berlinie, Institut für Materialphysik w Wiedniu, Laboratoire de Chimie Théorique, Universite Pierre et Marie Curie w Paryżu, Department of Theoretical Chemistry, Lund University, Mikrobiologie, Institut für Biologie II, Universität Freiburg.

Uczona była opiekunką kilkunastu prac licencjackich i ponad 30 prac magisterskich. Wypromowała 8 doktorów, 5 z nich uzyskało stopień doktora habilitowanego. Współorganizowała: 50 konferencji naukowych, zarówno krajowych i międzynarodowych, Dni Otwarte w Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN, Festiwal Nauki w Krakowie czy Piknik Naukowy w Warszawie.

Prof. Witko była delegatem Polski w International Union of Pure and Applied Chemistry (IUPAC) w European Federation on Catalysis Societies (EFCATS) oraz wiceprezesem tej organizacji, a także członkiem Board of Directors European Research Institute on Catalysis (ERIC). Była również członkiem rad naukowych wielu instytutów Polskiej Akademii Nauk: Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, Instytutu Chemii Przemysłowej w Warszawie, Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu, Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu, Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie. W latach 2016–2022 była członkiem Prezydium PAN oraz członkiem Rady Dyrektorów Jednostek PAN (2011–2022).

W uznaniu za działalność naukową i organizacyjną prof. Małgorzata Witko została uhonorowana licznymi odznaczeniami i nagrodami, m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, nagrodą Ministra Edukacji i Nauki za całokształt dorobku, nagrodą Prezesa PAN.

Fot. Michał Piłat, Bartosz Proll
Film - Maciej Cieciora

    Aktualności

    Data dodania
    25 października 2024