Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Jak wyglądało życie jednej z najsłynniejszych rodzin w historii nauki? Odpowiedź znajdziemy w książce pt. „Rodzina Curie we wspomnieniach” (Wydawnictwo Sophia), której premiera już 5 marca. Miło nam poinformować, że publikacja powstała m.in. pod patronatem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
To ósmy tom popularnej serii „MS”, która jest poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie. Najnowsza książka powstała przy ścisłej współpracy z potomkami rodzin Skłodowskich, Curie i Joliot-Curie, oferując niezwykle osobisty wgląd w życie tej legendarnej rodziny.
Redaktorzy naukowi książki – dr hab. Tomasz Pospieszny, prof. UAM i Ewelina Wajs-Baryła, twórcy serii „MS”, w trakcie wieloletnich badań biograficznych zgromadzili i opracowali unikatowe wspomnienia osób, które miały bezpośredni kontakt z rodziną Curie.
Każdy z autorów wspomnień ma swój osobny rozdział. Szczególne miejsce w tomie zajmuje obszerna relacja Eugénie Cotton, która poświęciła rodzinie Curie całą książkę – teraz po raz pierwszy prezentowaną w nowym, pełnym tłumaczeniu z języka francuskiego.
W publikacji znalazło się 20 tekstów wspomnień napisanych przez członków rodziny, uczniów, asystentów i współpracowników. Są wśród nich m.in.: Bronisława Dłuska, Maria Felauer, Alicja Dorabialska, František Běhounek, Aline Lapicque-Perrin i Anne Joliot. Osobne rozdziały poświęcone są wspomnieniom: Doroty Dąbkowskiej, Seweryna Grabianki, Bronisława Sabata, Cezarego Pawłowskiego, Françoisa Canaca, Catherine Chamié, Marguerite Perey, Henriette Mathieu-Faraggi, Elsie C. Mead, Angele Pompeï, Pierre’a Biquarda i Jana Lechonia. Jednym z najcenniejszych tekstów w książce jest wspomnienie prof. Anne Joliot, napisane specjalnie dla Wydawnictwa Sophia i opublikowane po raz pierwszy.
Warto dodać, że książka powstała pod patronatem prestiżowych instytucji naukowych i kulturalnych, m.in.: Musée Curie w Paryżu, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych i Miasta Jáchymov.
Od 20 lutego książkę można zamawiać w przedsprzedaży. Oficjalna premiera odbędzie się 5 marca, a pierwsze spotkanie promocyjne zaplanowano 11 marca w Warszawie. To niepowtarzalna okazja, aby odkryć niezwykłą historię rodziny, która zmieniła oblicze światowej nauki. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://wydawnictwosophia.pl/.
Treść i fotografie: Wydawnictwo Sophia