Podcast „The Voice of Science” – odcinek IV

„The Voice of Science” to cykl anglojęzycznych podcastów popularyzujących różne dziedziny wiedzy. W każdym z sześciu odcinków naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, których odkrycia i dorobek są cenione nie tylko w kraju, ale także za granicą, w przystępny sposób przybliżają prowadzone przez siebie badania.

Gościem odcinka jest prof. Wiesław Gruszecki – prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej oraz kierownik Katedry Biofizyki w Instytucie Fizyki. Opowie nam o tym, czym zajmują się biofizycy, o swoich badaniach związanych z fotosyntezą roślin i funkcją plamki żółtej w oku oraz znaczeniu grantów w pracy naukowca.

 

Fot. Bartosz Proll

Prof. Wiesław Gruszecki – absolwent studiów wyższych na kierunku fizyka (1984). Doktorat uzyskał na UMCS w 1986 r., habilitację na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w 1993 r., a tytuł profesora z rąk Prezydenta RP w 1999 r. Odbył długoterminowe staże zagraniczne w Kanadzie, USA, Niemczech i Szwajcarii. W latach 2006–2008 był dyrektorem Instytutu Fizyki UMCS, a od 2006 r. jest kierownikiem Katedry Biofizyki. W latach 2011–2013 był prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biofizycznego. Członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności. Od 2020 r. pełni funkcję prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS. Laureat wielu programów grantowych Narodowego Centrum Nauki i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Ekspert krajowych i zagranicznych organów oceniających wnioski o dofinansowanie badań naukowych. Autor licznych prac naukowych z zakresu biofizyki (ok. 250 artykułów) cytowanych ponad 4600 razy (H-index = 42). Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Srebrnym Medalem „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”. Poza nauką prof. Wiesław Gruszecki jest pasjonatem muzyki i sztuk wizualnych oraz częstym bywalcem najlepszych widowisk teatralnych i operowych.

Cykl podcastów „The Voice of Science” został zrealizowany w ramach projektu „The power of relations – działania na rzecz wzmocnienia potencjału UMCS w zakresie obsługi studentów z zagranicy”, finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu NAWA Welcome to Poland.

    Aktualności

    Data dodania
    23 maja 2025