"Noc Biologów 2017" za nami

Już po raz szósty na naszym Uniwersytecie odbyła się „Noc Biologów”. 13 stycznia otworzyliśmy drzwi sal wykładowych i laboratoriów, aby pokazać warsztat pracy studentów oraz przekonać wszystkich gości, że biologia i biotechnologia to ważna część zarówno świata nauki, jak i naszej codzienności. Organizatorzy przygotowali bogaty program wykładów, warsztatów, pokazów i ćwiczeń laboratoryjnych. Wśród wielu propozycji każdy mógł znaleźć coś interesującego.

Fot. Bartosz Proll

Tematy wykładów poświęcone były przede wszystkim funkcjonowaniu naszego mózgu w tak ważnych aspektach jak: płeć („Dwie płcie, dwa mózgi”), uzależnienia („Neurochemia używek”, „Uzależnienie od gier RPG”) czy szczęście („Neurobiologia szczęścia”).

Pokazy i laboratoria odkryły przed uczestnikami świat roślin i zwierząt od poziomu komórki („Odcienie szarości w mikroświecie – mikroskop elektronowy”, „Tajemnice krwi”) aż do zachowania organizmów, które śledzić można w laboratorium („Elektryczne rośliny”) i terenie („Nocne duchy – być jak sowa”).

Podczas wydarzenia uczestnicy mogli własnoręcznie zrobić syrop lub maść, poznać zasady fotografii biologicznej i odkryć tajniki biologii molekularnej. Zajęcia laboratoryjne pozwoliły im także wykonać doświadczenia biologiczne i poczuć się na chwilę jak zoolog - „Oko w oko z owadami”, biochemik w „Pachnącym świecie cząsteczek biologicznych” czy mikrobiolog - „Zobaczyć niewidzialne życie w środowisku”.

Wydarzenie, organizowane przez studentów oraz pracowników UMCS i Ogrodu Botanicznego, stworzyło mieszkańcom Lublina i regionu możliwość odkrycia tajników przyrody oraz przyjrzenia się z bliska warsztatowi biologa oraz biotechnologa. Atrakcje mogły zachwycić nie tylko pasjonatów tych dziedzin – specyfika zajęć pokazała bowiem, że dyscypliny te mogą być ciekawe także dla „niewtajemniczonych”. Cieszymy się, że z roku na rok w tej niezwykłej inicjatywie bierze udział coraz więcej osób.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

    Aktualności

    Data dodania
    16 stycznia 2017