Noc Biologów 2016

Organizowana już po raz piąty w naszym Uniwersytecie „Noc Biologów” to szereg imprez w postaci wykładów, warsztatów i ćwiczeń laboratoryjnych, które mogą zainteresować nie tylko pasjonatów biologii.

Fot. Bartosz Proll

Wydarzenie organizowane przez pracowników i studentów UMCS stworzyło mieszkańcom Lublina i Regionu możliwość odkrycia tajników przyrody i przyjrzenia się z bliska warsztatowi biologa. Z roku na rok w tej niezwykle ciekawej inicjatywie udział bierze coraz więcej osób.  Równocześnie wzrasta także liczba propozycji otwartych dla szerokiej publiczności.

W ramach tegorocznej Nocy Biologów zaprezentowano wykłady, wystawy, warsztaty i laboratoria obejmujące szerokie spektrum tematów z dziedziny biologii: od systematyki po hodowle komórkowe. W programie odnaleźć można było zarówno pozycje znane i lubiane od lat, takie jak wykład: „Dwie płcie, dwa mózgi...” czy warsztaty anatomiczne „Podróż do wnętrza ludzkiego ciała”, jak i nowości. Wśród nowych propozycji znalazły się zajęcia terenowe wprowadzające w świat sów, zgłębianie mechanizmów działania zmysłów wykorzystywanych w tworzeniu iluzji, elektryczne rośliny, fascynująca bioluminescencja czy owadzi show. Te i inne zajęcia zawierały mnóstwo ciekawych informacji, obserwacji czy działań, które pozwoliły uczestnikom na nowo odkryć fascynujący świat, w którym żyjemy.

Wśród tegorocznych propozycji każdy miał okazję znaleźć dla siebie coś interesującego. W programie nie zabrakło ciekawych propozycji skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wiele z zaplanowanych zajęć umożliwiło uczestnikom wstęp do laboratoriów naukowych i własnoręczne wykonywanie doświadczeń.

 Inicjatywa odbywała się zarówno na Wydziale Biologii i Biotechnologii, jak i w Ogrodzie Botanicznym UMCS.

Uroczyste otwarcie Nocy Biologów 2016, z udziałem władz rektorskich i dziekańskich, a także pracowników, studentów i licznie zgromadzonych gości, odbyło się 15 stycznia br.  na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS.

    Aktualności