Noc Biologów 2015

Noc Biologów to tworząca się tradycja upowszechniania wiedzy przede wszystkim poprzez szereg imprez (głównie w charakterze warsztatów i ćwiczeń laboratoryjnych). Czwarta edycja wydarzenia, cieszącego się ogromnym zainteresowaniem, odbyła się w naszej Uczelni 9 stycznia br.

Zarówno w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu, jak i na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS przed szeroką publicznością odsłonięto tajemnice bogatego i skomplikowanego świata żywych organizmów, którego zrozumienie jest kluczem zarówno do naszego zdrowia, jak i do największych odkryć technologii przyszłości.

W wydarzeniu uczestniczyły dzieci, młodzież i dorośli. Tego dnia spotkać można było zarówno uczestników indywidualnych, rodziny jak i grupy zorganizowane.

Wiele z zaplanowanych zajęć umożliwiło uczestnikom wstęp do laboratoriów naukowych i własnoręczne wykonywanie doświadczeń. Chętni mogli m.in. obejrzeć niewidoczny gołym okiem świat barw i kształtów mikroorganizmów, ludzkich komórek, cząsteczek biologicznych i minerałów; odkryć, w czym mogą pomóc naukowcom mole, pszczoły lub jajka; zgłębić tajniki bąbelków w szampanie i bakterii w żywności, a także podążyć śladem tropów biologicznych.

Na propozycje otwarte dla szerokiej publiczności składały się m.in.: ciekawe wykłady odsłaniające tajniki biologicznych źródeł wynalazków, biologii miłości, sztucznej inteligencji, kobiecego i męskiego mózgu, rekordów w świecie roślin czy mechanizmów śmierci na poziomie komórkowym; warsztaty pozwalające odkryć tajemnice anatomii ludzkiego ciała; wystawy prezentujące metody pracy biologów w terenie i wykonywania fotografii przyrodniczej, a także umożliwiające kontakt „oko w oko” z rodzimymi i egzotycznymi gatunkami zwierząt w ekspozycji Muzeum zoologicznego.

Uroczyste otwarcie z udziałem Władz Rektorskich UMCS odbyło się na Wydziale Biologii i Biotechnologii i było połączone z wernisażem wystawy fotograficznej „Barwy natury”.

Fot. Robert Frączek

    Aktualności

    Data dodania
    12 stycznia 2015