Niedziela w Ogrodzie Botanicznym UMCS

2 lipca w Ogrodzie Botanicznym UMCS odbyły się dwa ciekawe wydarzenia: Święto Pszczół oraz Spacer z przewodnikiem z hasłem przewodnim - „Imigranci w krainie zielonych”. Deszczowa pogoda nie odstraszyła mieszkańców Lublina, którzy aktywnie uczestniczyli w obu inicjatywach.

fot. Bartosz Proll

„Przybysze” roślinni z innych rejonów świata mogą być celowo wprowadzani do uprawy, jako tzw. gatunki introdukowane lub jako gatunki napływowe, które dostały się na dany teren na skutek niecelowych działań człowieka. We florze Polski mamy 2500 gatunków roślin naczyniowych-rodzimych, ponad 900 gatunków obcego pochodzenia, w tym około 500 trwale zadomowionych. Większość roślin w naszych parkach, ogrodach i osiedlach pochodzi z innych obszarów geograficznych. Jakie jest ich oddziaływanie socjologiczne, ekologiczne i ekonomiczne? Między innymi odpowiedzi na te pytania można było uzyskać podczas niedzielnego spaceru. Przewodnikiem grupy był mgr inż. Ryszard Sawicki.

Tego dnia w Ogrodzie Botanicznym obchodzono także „Święto Pszczół”. Zainteresowani wspólnie uczyli się, jak pomóc naszym skrzydlatym zapylaczom. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, m.in. pszczele łamigłówki oraz ciekawostki dla dużych i małych, pszczele smakołyki, kiermasz produktów pszczelich czy warsztaty wyrobów kosmetyków naturalnych. Była to świetna okazja do nauki i zabawy dla całych rodzin. Warto było się także przebrać - goście w pszczelich strojach mieli darmowy wstęp oraz mogli wziąć udział w konkursie „Najciekawszy pszczeli strój”.

    Aktualności

    Data dodania
    3 lipca 2017