Nagroda Nobla dla Rogera Penrose’a

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymał Roger Penrose, który „wykazał, w jaki sposób teoria względności doprowadziła do powstania czarnych dziur”. Laureat to znamienity brytyjski fizyk i matematyk z University of Oxford, który wraz ze Stephenem Hawkingiem udowodnił twierdzenie o osobliwościach w ogólnej teorii względności.

Od 1994 r. Roger Penrose jest zagranicznym członkiem Polskiej Akademii Nauk; został odznaczony brytyjskim Orderem Zasługi, a także Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie fizyki oraz za rozwijanie polsko-brytyjskiej współpracy naukowej.

Warto przypomnieć, że wybitny uczony we wrześniu 2017 r. zaszczycił naszą uczelnię swoją obecnością na Konferencji Polskiego Towarzystwa Relatywistycznego, która odbyła się w Kazimierzu Dolnym i była organizowana przez Katedrę Fizyki Teoretycznej UMCS. Wydarzenie skupiło polskich i zagranicznych specjalistów z poszczególnych dziedzin teorii grawitacji, którzy dyskutowali o zagadnieniach dotyczących: globalnej struktury czasoprzestrzeni, równań Einsteina i ich własności, czarnej dziury, fal grawitacyjnych, wielowymiarowych teorii grawitacji oraz kwantowej grawitacji. Podczas wieczornej sesji Roger Penrose przedstawił w prawie godzinnym wykładzie swój intrygujący model Wszechświata cyklicznego.

Fot. z archiwum prof. Jerzego Matyjaska

 

    Aktualności

    Data dodania
    8 października 2020