"Muzyka leczy" - kameralny koncert dla pacjentów

Muzyka pomaga wszystkim, zarówno chorym, jak i zdrowym. Łagodzi obyczaje, dodaje energii do działania, poprawia nastrój i zmniejsza poziom stresu - o tym po raz kolejny mogli przekonać się pacjenci i pacjentki Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK1 w Lublinie. To dla nich w czwartek 30 marca br. odbył się kolejny już koncert z cyklu „Muzyka leczy”. Spotkania z muzyką to wspólna inicjatywa, realizowana na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Instytutem Muzyki UMCS i Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym Nr 1 w Lublinie.

Tym razem na szpitalnym korytarzu wystąpił nasz uczelniany muzyczny duet: dr szt. Natalia Wilk oraz dr hab. szt. Tomasz Momot, prof. Uczelni z Instytutu Muzyki z Wydziału Artystycznego UMCS. Oprócz gościnnie występujących artystów i ich odbiorców - pacjentów onkologii, wzięli udział przedstawiciele zaprzyjaźnionych uczelni: prof. dr hab. Urszula Bobryk, kierownik Katedry Chóralistyki i Kształcenia Wokalnego z Instytutu Muzyki UMCS oraz prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a także lek. med. Beata Gawelska, dyrektor naczelna SPSK1. Gospodarz wydarzenia prof. dr hab. n. med. Wojciech Polkowski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK1 zaprosił również Bp. Mieczysława Cisło, który korzystając z okazji, złożył pacjentom życzenia z okazji zbliżających się świąt. Przy okazji koncertu w budynku kliniki odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Lucjana Kurylcio, twórcę uniwersyteckiej chirurgii onkologicznej.

- Koncerty mają charakter zamknięty i kameralny, są przeznaczone wyłącznie dla pacjentów hospitalizowanych w danym momencie w Klinice oraz dla osób przebywających na chemioterapii dziennej. Mamy nadzieję, że staną się dla nich chwilą wytchnienia i spokoju podczas leczenia - tłumaczy Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK1 w Lublinie.

Cykl "Muzyka leczy" został zainaugurowany 17 listopada 2022 roku. Wykonawcami koncertów są zarówno pracownicy, jak i studenci Instytutu Muzyki UMCS. Jako pierwszy na szpitalnym korytarzu wystąpił Michał Iwanek z Katedry Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej Instytutu Muzyki UMCS. Od tamtej pory co miesiąc w szpitalnych murach gości muzyka, która pozwala pacjentom i pacjentkom oderwać myśli od zmartwień, dodaje sił w codziennych zmaganiach z chorobą.

Spotkania muzyczne odbywają się przy akompaniamencie pianina, które zostało zakupione do Kliniki w ramach realizowanego przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie projektu pn. „Muzykoterapia w onkologii”, w który również wpisuje się ta inicjatywa.
Kolejne muzyczne spotkanie pn. "Muzyka leczy" odbędzie się w kwietniu.

Fot. Anna Guzowska/SPSK1



    Aktualności

    Autor
    Klaudia Olender
    Data dodania
    31 marca 2023